Nová vodácká sezona jihlavským aktivním vyznavačům tohoto sportu v bujných peřejích horního toku řeky Jihlavy ani v letošním roce nezačne. Naplánované první jarní společné splutí řeky s jejím symbolickým odemykáním ovšem jihlavští vodáci vzdát nechtějí.

Právě skončená zima ani současné počasí ovšem organizátorům vodáckého setkání, které je naplánováno na poslední březnovou sobotu, žádnou radost nedělá. „V zimě nebyl žádný sníh, také nástup jara je suchý, takže podle toho vypadají horní toky řek tady na Jihlavsku, včetně řeky Jihlavy. Vody je málo, v sobotu 29. března se ale chceme na řece sejít," řekla Elena Klimešová, hospodářka Vodáckého klubu Jihlava, který setkání připravil. „Zájem mezi vodáky je slušný, kolem třiceti lidí chce za týden Jihlavu jet," dodala.

Poslední březnovou sobotu po ránu se účastníci jarního splutí sejdou v loděnici jihlavského vodáckého klubu. Na půl desátou je naplánován odjezd autobusu na start setkání na soutoku Třešťského potoka a řeky Jihlavy v Kostelci. „Tradičně chceme jet z Kostelce do Dvorců, tento úsek měří zhruba tři kilometry a my ho označujeme za takzvaný měřený," přiblížila plán Klimešová. Ze Dvorců zpátky do Jihlavy pokračuje akce v režimu volného splutí tohoto úseku řeky.

Ve Dvorcích bylo v pátek v korytě řeky 29 centimetrů vody. V Batelově, odkud řeka Jihlava přitéká, bylo v pátek 40 centimetrů vody. „Nám by mohlo pomoci, kdyby upustili vodu z kosteleckého rybníka," popsala šanci pro úspěch chystané vodácké akce Klimešová.

Vody je teď na prahu jara málo ve všech českých řekách, nejlépe je na tom asi Sázava a Doubrava. „Velké vodácké akce letos kluby kvůli nedostatku vody ruší. Na těch menších se lidé chtějí sejít a aspoň na nějakém úseku si zapádlovat, někde počítají i s variantou, že mohou lodě i táhnout," charakterizoval podmínky Kuba Turek ze serveru Horydoly.cz.

Jihlavští vodáci odemykali po dvě desetiletí řeku Jihlavu na Velikonoce. Kvůli zkušenostem, že o těchto svátcích v dubnových termínech bývalo vody už málo, přesunuli termín na poslední březnovou sobotu. Letos jim ani tato změna zřejmě moc nepomůže.