Tito ptáci běžně hnízdí na pobřežních útesech severozápadní Evropy. Na území České republiky viděli alku malou pouze jedinkrát. A právě vycpaný opeřenec v jihlavském muzeu je toho důkazem. „Na evidenční kartě i v katalogu Dalbergovy sbírky z roku 1923, jehož autorem je někdejší kustod jihlavského muzea Hans Canon, najdeme pouze stručnou informaci, že se jedná o samce, který se zatoulal ze severu,“ uvedla Klára Bezděčková z Muzea Vysočiny Jihlava, která příběh alky sepsala.

Turisté na zřícenině hradu Rokštejn.
Tipy na víkend na Jihlavsku. Turisté přepadnou Jihlavu, šansony zazpívá Antalová

Příhodu o tom, kde se mořský opeřenec v Česku vzal, popisuje krátká zpráva v časopise Ornithologisches Jahrbuch. Tu sepsal sám baron Dalberg.

Zdroj: Youtube

Hned čtyři alky malé zpozorovali v únoru 1890 na zamrzlé říčce Litavě u Hrušek nedaleko Slavkova u Brna. Podle barona byly zastřeleny jednou ranou. Dva ptáci byli pokousáni psi. Jeden měl skončit v soukromé sbírce ve Vídni. Posledního dospělého samce našli až za dva či tři dny. A právě ten skončil v Dalbergově sbírce. „Po baronově smrti doputoval do jihlavského muzea a zde je pod inventárním číslem D 429 uchováván dodnes a i po sto letech je ve velmi dobrém stavu,“ doplnila Bezděčková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V jihlavské zoo oslavili masopust, houslista hrál do noty i zvířatům

Zdroj: Deník/Martin Singr