Nově zvolený polenský místostarosta Luboš Kousal (Nezávislí pro Polnou) má problém. V loňském roce ho dohnaly obří dluhy z dřívějšího podnikání, a v prosinci 2014 musel na sebe u soudu podat návrh na insolvenci. V roce 2010 se stal jedním ze tří ručitelů na provozní úvěr společnosti HPS Lounky. Firma v roce 2011 zkrachovala a věřitelé začali vymáhat své pohledávky. Banka GE Money po Kousalovi, který byl zároveň jedním ze tří majitelů společnosti, požaduje 1,2 milionu korun plus úroky a další výlohy.

O svých problémech v pondělí místostarosta informoval ostatní polenské zastupitele v oficiálním dopise. Zastupitelstvo vše bude řešit na únorovém zasedání. Ještě předtím budou o tomto tématu jednat opoziční zastupitelé ze sdružení Polná Dobrá adresa a Společně pro Polnou.

„Bylo to pro mě překvapení. Do této situace se může dostat každý, ale přijde mi nefér, že jsme se to dozvěděli až nyní. Měl nám to sdělit už při povolebních vyjednáváních, kdy se hledal vhodný kandidát na post místostarosty. Návrhů padlo více, on byl posledním řešením," sdělila zastupitelka Libuše Kubová (Polná Dobrá adresa). A dodala, že budou po místostarostovi Kousalovi žádat podrobnější vysvětlení. „Už také zazněl názor, zda má i nadále setrvat ve své funkci, kde hospodaří s veřejnými penězi. Ale to bych předbíhala," doplnila Kubová.

Luboš Kousal bance v loňském roce navrhl, že bude částku splácet pravidelnými měsíčními splátkami. Banka ale chtěla uhradit vše v plné výši do daného termínu. Podle jeho slov mu kvůli finanční situaci nezbylo nic jiného, než vyhlásit osobní bankrot. Místostarosta přitom uvádí, že má majetek pouze za několik desítek tisíc korun. A není tak schopen dluh uhradit. Plat polenského místostarosty se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc hrubého.

„Konstatuji, že jsem se nepodílel na žádném zpronevěření, tunelování nebo jiné nezákonné činnosti. Dělám vše pro to, abych v rámci svých ekonomických možností dostál vzniklým závazkům," píše Kousal v dopise zastupitelům. Ve čtvrtek nechtěl nic více rozebírat. „Čekám, jak soud rozhodne o návrhu na insolvenci a co přinese únorové zastupitelstvo," řekl pouze.

Ke kauze se nechtěl blíže vyjadřovat ani polenský starosta Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou). „Celá záležitost je určitě pro pana místostarostu velmi nepříjemná a v současné době ji nebudu více komentovat," odpověděl starosta.

ZUZANA MUSILOVÁ