Polenští během dubna rozhodnou o podobě nového památníku spisovatelky Boženy Němcové, která ve městě pobývala asi dva roky. Letos si Polná v souvislosti se slavnou spisovatelkou připomíná dvě významná výročí, uplyne přesně 160 let od prvního vydání Babičky a 175 let od jejího příchodu do města na Jihlavsku.

„Jakou podobu bude památník mít, chceme na radnici vyřešit do konce dubna. Zapojíme také veřejnost, která se všemi návrhy podrobně seznámí v dubnovém vydání Polenského zpravodaje. Lidé potom mohou posílat své náměty a připomínky," řekl v úterý místostarosta Polné Luboš Kousal.

Polenská radnice má nyní k dispozici šest návrhů, jak bude pomník slavné spisovatelky vypadat. Může to být pamětní deska, busta, busta s pamětní deskou, stojící socha, socha sedící na lavičce v životní velikosti nebo menší sedící socha podle prvorepublikového modelu sochaře Jana Adolfa Vítka, se kterou se počítalo původně.

„První a poslední varianta jsou ty nejméně pravděpodobné. Pamětní desku už má spisovatelka na domě číslo 47 na Husově náměstí, kde pobývala. Model sochaře Vítka neodpovídá tomu, že Božena Němcová přišla do Polné ve 22 letech. Tato socha ji zobrazuje jako zralou ženu a byly i další důvody," uvedl Kousal s tím, že socha bude vyrobena z bronzu.

Památník bude stát buďto na prvním nádvoří polenského zámku, nebo v parčíku na Sezimově náměstí. Další z variant, že se památník umístí na Husovo náměstí, už Polenští zavrhli. „S oběma místy byl život spisovatelky výrazně spjatý. Na Sezimově náměstí žil spisovatelčin přítel, kupec Antonín Pittner, se kterým udržovala kontakt i po svém odchodu do Prahy. Často docházela i na zámek, kde ráda sama odpočívala na parkánu nad rybníkem Peklo," uvedl už dříve Jan Prchal z Klubu za historickou Polnou.

Památník Boženy Němcové chtějí v Polné odhalit letos na podzim. Kdy přesně to bude a na kolik nový pomník radnici vyjde, zatím není známo. „Chystáme pásmo k výročím, které se týkají Boženy Němcové. Začneme právě odhalením pomníku. Přesný program a případně i další akce budeme upřesňovat postupně. Nyní je důležité, aby se stihl nový památník realizovat včas," doplnil Kousal.

O tom, že by Božena Němcová měla mít v Polné větší připomínku, se mluví již dlouho. Němcovi přišli do Polné před vánočními svátky roku 1840. Josef Němec byl v Polné jmenován respicientem finanční expozitury a rodina dostala byt na náměstí v domě číslo 47. V Polné se Němcovým narodila dcera Theodora, která tu byla 19. června 1841 pokřtěna. Když odtud v polovině roku 1842 odcházeli, byla Božena Němcová opět těhotná (syn Jaroslav se narodil 2. října 1842 v Praze). Němcová si v Polné našla řadu přátel, se kterými dlouho udržovala kontakt.

ZUZANA MUSILOVÁ