„Z uskutečněného výběrového řízení vhodný kandidát nevzešel, proto bude vypsáno nové výběrové řízení, a celý proces se tak bude opakovat,“ potvrdil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Podle informací Deníku se do konkurzu přihlásili tři zájemci. Z jakých důvodů nebyl nikdo z nich vybrán, nechce mluvčí prezidia blíže komentovat.

„Vzhledem k tomu, že se musí výběrové řízení opakovat, nebylo by příliš taktické zveřejňovat k průběhu minulého kola jakékoli podrobnosti,“ vysvětlil Jozef Bocán.

Vedením krajského ředitelství Policie ČR Kraje Vysočina je tak i nadále pověřen Pavel Peňáz. Ten zastával funkci náměstka policejního ředitele, do jehož kompetence spadala služba kriminální police a vyšetřování.

Vysočina nemá svého řádně jmenovaného policejního ředitele už od poloviny loňského července, kdy na pozici rezignoval Radek Malíř (na snímku). Ředitelem byl od 15. března 2014. Ve funkci tehdy vystřídal Miloše Trojánka, který se přesunul na stejnou pozici v jižních Čechách.

Rozhodnutí Radka Malíře bylo nečekané. Vedení policie tehdy oznámilo, že Radek Malíř odchází do civilu na vlastní žádost z osobních a zdravotních důvodů. Malíř se tak rozhodl po více než pětadvaceti letech služby úplně opustit řady policie a ukončit služební poměr.

Do Jihlavy tehdy dorazil i první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Ten vyzdvihl práci Radka Malíře, který podle něj pro policii hodně udělal a předal mu nejvyšší policejní ocenění – policejní kord.

Odchod nebyl hladký

To byla oficiální vyjádření a vysvětlení. Na druhou stranu je jasné, že odchod Radka Malíře do civilu uspíšily napjaté vztahy uvnitř policie. Asi největší krize nastala, když se Malíř rozhodl pro personální změny ve vedení v policejní zásahové jednotce Jaderné elektrárny Dukovany.

„O problémech vím. Proti změnám se tehdy zvedla vlna nevole, ale v současné době už by měla být situace stabilizovaná. Byl jsem informován i o tom, že se bude muset opakovat výběrové řízení na nového policejního ředitele. V komunikaci s policií nám to žádné problémy nečiní,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Radek Malíř také musel čelit různým udáním a anonymům. Je otázkou, zda se objevily před, či po krizi v zásahové jednotce. V každém případě se Radek Malíř stal pro některé nepohodlným, jimiž byl obviňován z porušování policejních předpisů. Udání na jeho osobu přišla na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) i policejní prezidium.
„V této kauze získala GIBS celou řadu informací a podnětů, a to z nejrůznějších míst, veřejných zdrojů i anonymů,“ potvrdil mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Ilustrační foto.
Volby se blíží, lidé pro voličský průkaz nespěchají

Inspektoři ale nezjistili, že by se Radek Malíř dopustil nějakého trestného činu, kterým by se GIBS nadále zabývala. „Pouze v jednom konkrétním případě u daného příslušníka vzniklo možné podezření z porušení interních předpisů policie. Vzhledem k služebnímu zařazení jsme podnět poslali ke kázeňskému řízení na policejní prezidium, což bylo v průběhu června 2017,“ upřesnil Ivo Mitáček.

O jaké konkrétní prohřešky se mělo jednat, ale odmítl mluvčí sdělit. Podle informací Deníku se s největší pravděpodobností jednalo o přestupky v dopravě. Konkrétně o porušení maximální povolené rychlosti při jízdě ve služebním superbu.

Mělo jít například o přestupky na Žďársku, Hlinsku a jihlavském dálničním přivaděči. Vytýkáno mu bylo, že měl správním orgánům a policejnímu prezidentovi nahlásit, že vozidlo řídil jako policista, jak mu to ukládají právní předpisy.
„Údajné prohřešky byly s tehdejším panem ředitelem osobně projednány ještě v době, kdy byl ve služebním poměru. Jelikož se velmi záhy rozhodl z osobních důvodů ukončit služební poměr, nebylo namístě ve věci jakkoli dále konat,“ vysvětlil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Ilustrační foto
Uprchlík dopadený v Indonésii má jít do vězení za podvody