Nebezpečné jsou paradoxně zejména zabezpečené přejezdy. „Za loňský rok se v okrese Jihlava stalo celkem pět dopravních nehod na železničním přejezdu, z toho jedna dopravní nehoda na nezabezpečeném přejezdu a čtyři dopravní nehody na přejezdu zabezpečeném,“ potvrdil vrchní inspektor Martin Hron.

Policie připomíná, že si řidiči před přejetím železničního přejezdu musí počínat obzvláště opatrně. Brzdná dráha vlaku se počítá na stovky metrů i při nízké rychlosti a tak musí mít řidič vždy jistotu, že přejezd bezpečně přejede. To může být rychlostí do třiceti kilometrů v hodině. Pokud svítí přerušované bílé světlo, může jet maximálně padesátkou. Na druhou stranu je zakázané zbytečně prodlužovat dobu přejíždění přejezdu. Pokud je před přejezdem „stopka“, musí řidič samozřejmě zastavit v místě, odkud má rozhled na trať.

Řidiči, který poruší pravidla silničního provozu, hrozí uložení sankce ve správním řízení až do výše pěti tisíc korun, sedm trestných bodů a zákaz řízení na půl roku. Pokutu může dostat i chodec a to do dvou tisíc korun na místě.