Podle scénáře přichází do školy bývalý student s touhou po odplatě za domnělé křivdy způsobené během studia. Výstřelem zraní ostrahu a poté vpuští do objektu boční bránou vozidlo s dalšími dvěma útočníky. To vše v době, kdy probíhá výuka a ve škole jsou studující, učitelé a další zaměstnanci vzdělávacího zařízení. Těžce zraněný pracovník ostrahy dokáže zavolat na linku 158, to už ale je ale v budově slyšet střelba. Několik osob je usmrceno, další jsou zraněny, nastává zmatek a panika, jeden z útočníků si bere rukojmí.

Na místo okamžitě vyráží policisté zařazení do takzvaných prvosledových hlídek. Tito strážci zákona následně eliminují dva střelce a se třetím probíhá vyjednávání. Po zákroku policistů speciální jednotky Dukovany je prostor zajištěn a přivolaní záchranáři společně s profesionálními hasiči mohou začít se záchranou zraněných. „Do taktického cvičení se zapojilo na sedm desítek policistů,“ prozradila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Účastnily se také tři desítky profesionálních hasičů, kteří měli za úkol spolupracovat s policisty a zdravotníky při evakuaci a záchraně zraněných osob. Osoby odcházeli do předem stanoveného prostoru, kde jim již žádné ohrožení nehrozilo. „Zdravotníkům hasiči pomohli s nezbytným ošetřením zraněných osob. Do cvičení se zapojili také členové posttraumatického týmu,“ podotkl náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Libor Hanuška.

Možnost nácviku řešení mimořádné události s hromadným poškozením zdraví obětí ocenili i krajští zdravotní záchranáři, těch bylo pětatřicet. Lékaři i nelékaři si procvičili třídění velkého počtu postižených, museli stanovit závažnost poranění osob, priority a pořadí jejich ošetřování. Díky spolupráci s Nemocnicí Jihlava byl vyzkoušen i hromadný přesun celkem patnácti zraněných.

Veřejnosti se cvičení nedotklo, pouze byl krátkodobě omezen provoz, přesunuty zastávky MHD a kolemjdoucí mohli být překvapeni příjezdem velkého počtu zásahových vozidel všech složek integrovaného záchranného systému se zapnutými majáky. Do cvičení se pak zapojilo zhruba 150 figurantů, mezi nimi i učitelé středních škol, kteří jsou nyní lépe připraveni na případný útok.

„Hlavním cílem taktického cvičení bylo ověřit si naše postupy při vzniku mimořádných událostí tohoto typu a současně ověřit součinnost s ostatními složkami integrovaného záchranného systému,“ okomentoval cvičení ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Miloš Trojánek.