Společná zasedání na úrovni vedení parlamentů jsou v Evropě běžná záležitost. „Jde o velmi užitečnou a praktickou praxi. Ambicí vedení Poslanecké sněmovny je pořádat podobné schůzky se všemi sousedními státy," uvedl Jan Nováček, tajemník Jana Hamáčka, předsedy Poslanecké sněmovny PČR.

Nedávno se podobné setkání mělo konat se zástupci polského Sejmu ve Zbirohu, ale to se nakonec nepodařilo uskutečnit.

Se Slovenskem jde o první společné zasedání po loňských parlamentních volbách. „Smyslem je prodiskutovat a najít společný postoj v řadě otázek, které jsou pro sousední země důležité. Určitě se bude probírat otázka uprchlíků, role národních parlamentů v rámci Evropské unie, vývoj situace na západním Balkánu a také výměna předsednictví Visegrádské skupiny," doplnil Nováček. Do června jí předsedá Slovenská republika, od července ji vystřídá Česká republika.

A proč se společné zasedání koná právě na zámku v Třešti? „Hledala se místa, která by byla snadno dosažitelná jak pro českou, tak pro slovenskou stranu. Z nich bylo vybráno zařízení Akademie věd České republiky v Třešti. Jde o lokalitu v krásném prostředí a plně vyhovující pro tento účel," dodal Nováček.

Tajné menu

Na zámku v Třešti není kromě společné večeře plánovaný žádný doprovodný program. A co se bude v zámecké restauraci podávat? „Žádné informace ohledně setkání zástupců Poslanecké sněmovny nebudeme, nemůžeme poskytovat," uvedla obchodní manažerka třešťského zámku Ivana Lechnýřová.

Program zasedání začne v pondělí v devět hodin dopoledne a skončí v poledne. Odjezd delegací je naplánován na půl třetí odpolední.

Za Národní radu Slovenské republiky (NR SR) se setkání zúčastní předseda NR SR Peter Pellegrini s místopředsedy a s předsedy poslaneckých klubů. Celkem půjde o osmičlennou skupinu zástupců.

Z české strany to bude předseda Jan Hamáček a předsedové i místopředsedové poslaneckých klubů zastoupených v Poslanecké sněmovně.