Polná a její památky už poněkolikáté zabodovaly v soutěži o titul Historické město roku. K vítězství v krajském kole jí tentokrát pomohla obnova rabínského domu a vedlejší synagogy. Polná bude Vysočinu reprezentovat v celostátním kole soutěže, jehož výsledky organizátoři vyhlásí v dubnu.

Do krajské části se přihlásila ještě další dvě města, Telč a Třebíč. Telč skončila druhá, Třebíč třetí. „Jsme samozřejmě nadšeni a moc si toho vážíme. Polná je na tento úspěch hrdá. Rekonstrukce rabínského domu a znovuotevření Regionálního židovského muzea završily rozsáhlé úpravy celého Karlova náměstí z předchozích let. Město se touto částí může chlubit," sdělila v úterý Martina Nováčková z polenské radnice.

Polná podle vyjádření odborné komise v kraji zvítězila s jasným přehledem. „Musím konstatovat, že město Polná bylo od začátku jasným favoritem jak v počtu realizovaných akcí, tak i zpracovanými dokumenty do soutěže. Víme, že v celorepublikovém kole bude silná konkurence, přesto věřím, že toto město s bohatou historií má šanci uspět," řekl Tomáš Vícha, vedoucí odboru péče o památkový fond telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), který byl zároveň jedním z hodnotitelů.

Polná v celostátním kole soutěže zvítězila před osmi lety a je nositelem ocenění Historické město roku 2006. V roce 2012 se město opět přihlásilo do soutěže a vyhrálo první místo v krajském kole. V té době procházel rozsáhlou rekonstrukcí chrám Nanebevzetí Panny Marie, kde mimo jiné vznikla i několik unikátních prohlídkových tras. Chrám je přístupný celoročně.

„Obnově a zachování architektonického dědictví věnuje Polná maximální pozornost a péči. Že se památky opravují, je vidět na první pohled," uvedla mluvčí telčského pracoviště NPÚ Ilona Ampapová. Za posledních deset let byla v Polné provedena regenerace všech tří náměstí a obnova fasád dvaatřiceti měšťanských domů, které do náměstí směřují.

„Město dlouhodobě a systematicky pracuje na obnově městské památkové zóny. Také intenzivně spolupracuje a komunikuje s obyvateli v městské památkové zóně a motivuje je k obnově dalších objektů," dodala mluvčí.

Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón vyhlašuje od roku 1994. Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku.

Vítězové krajských kol obdrží z programu regenerace sto tisíc korun a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže kromě zmíněného titulu získá milion korun za umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Slavnostní vyhlášení cen proběhne v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

ZUZANA MUSILOVÁ