Také na Jihlavsku mohou v pátek lidé pozorovat částečné zatmění Slunce. Tento jev budou sledovat nejen v Jihlavě, ale nenechají si ho ujít ani žáci polenské základní školy.

„Předpověď počasí je velice dobrá, vyjde to. Původně jsme chtěli pozorování udělat na bráně Matky Boží, jenže tam by to bylo složité z kapacitních důvodů. Náměstí je tedy ideální, u dalekohledů může být v jednu chvíli i větší počet lidí. Kdo půjde kolem muzea, může se podívat. U dalekohledů vždy bude přítomen někdo, kdo zájemcům poskytne krátký výklad," přiblížil páteční program na Masarykově náměstí jihlavský astronom Miloš Podařil. Pokud se počasí přece jen nějak pokazí, lidé se přesunou do Malovaného sálu v muzeu, kde se bude promítat simulace zatmění Slunce.

Lodička na obloze

Částečné zatmění Slunce při pozorování z Vysočiny začne zhruba v 9 hodin a 38 minut. Maximální fáze zatmění nastane v 10 hodin a 47 minut. Při maximu zatmění bude Slunce na obloze připomínat úzký srpek ve tvaru mírně nakloněné lodičky a sluneční disk bude zastíněný z více než 72 procent. Celý jev skončí přibližně v 11 hodin a 58 minut. Časy jednotlivých fází se liší podle místa, odkud lidé zatmění pozorují.

O jeden z nejefektivnějších astronomických jevů nepřijdou ani žáci polenské základní školy. „Místní amatérský astronom nám nabídl, že před budovu školy v Poděbradově ulici doveze svůj dalekohled, aby se na zatmění Slunce mohli podívat i žáci naší školy. Začneme asi ve tři čtvrtě na deset a setrváme tam asi hodinu, kdy bude jev nejlépe pozorovatelný. Sledování se zúčastní asi 350 žáků pátých až devátých tříd," řekl ředitel polenské základní školy Zdeněk Dvořák. Na zatmění Slunce budou v pátek  dopoledne koukat i mladší žáci polenské základní školy, kteří navštěvují budovu v Komenského ulici. Ti, kteří si přinesou speciální brýle s tmavými sklíčky, proměnu slunečního kotouče uvidí z okna, případně z prostoru před školou.

Miloš Podařil upozorňuje pozorovatele na to, aby dbali na svou bezpečnost. „Při neopatrnosti hrozí poškození zraku. Pro pozorování pouhým okem lze doporučit použít svářečské filtry nebo brýle vybavené speciálními slunečními filtry jsou k dostání na větších hvězdárnách. Plamenem začerněná skla nebo sluneční brýle či kompaktní disky jsou nedostatečné," vysvětlil Podařil a doplnil, že pro pozorování pomocí dalekohledů je třeba vždy využít profesionálních slunečních filtrů, které se vždy umisťují před objektiv dalekohledu.

„Alternativou může být projekce slunečního disku na papír pomocí čočkového dalekohledu. Je však třeba dbát na bezpečnost, neboť při neopatrné manipulaci může hrozit vznik požáru," dodal astronom.

Na další zatmění Slunce si počkáme až do 10. června 2021.

ZUZANA MUSILOVÁ