„Máme obrovskou radost, že Federace židovských obcí bude v Polné investovat do židovských památek 20 milionů korun. Rabínský dům při synagoze na Karlově náměstí se opravuje na etapy. Měl by v něm dokonce vyrůst malý penzion,“ uvedl na středečním setkání s novináři starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Podle předsedy Židovské obce Brno Pavla Frieda rozdělovala peníze v tak velkém objemu hospodářská organizace Federace židovských obcí Matana.
Grant Evropské unie ve výši 270 milionů korun pokryje náklady na rekonstrukce židovských památek.

„V září před deseti lety se otevírala po rekonstrukci nebo lépe po dokončení záchranných prací za minutu dvanáct polenská židovská synagoga. Zvažujeme po jednání s památkáři, zda by se nedaly využít ještě nějaké peníze na některé drobné úpravy,“ naznačil polenský starosta.

„Židé žili na Polensku řekněme osm devět set let a za tu dobu poznamenali místo svým životem i památkami. Opačně jejich komunitu poznamenalo prostředí. Nezaslouží si, aby byla zapomenuta zejména tam, kde už neexistuje a zůstaly jenom památky. Buď me rádi, že v Polné se podařilo zachránit synagogu, židovský hřbitov a rabínský dům,“ připomněl včera reportérovi Deníku Pavel Fried.

I farní kostel dostane peníze na opravy

Rekonstrukce brzy změní i tvář národní kulturní památky, kostela Nenabevzetí Panny Marie.

Městské zastupitelstvo už před dvěma roky uzavřelo smlouvu o spolupráci s polenskou farností. Chrám dostane novou fasádu, střechu, ohradní zdi kolem chrámu a další vylepšení.

Stavební práce na chrámu Nanebevzetí Panny Marie přijdou na více než 40 milionů korun.

„Všechno kolem památek nám zatím vychází. Začínají probíhat dílčí výběrová řízení. Práce na chrámu začnou letost v srpnu. V roce 2013 by měly být podle plánu dokončeny. Je to obrovský úspěch města a farnosti,“ shrnul starosta.

Na financování židovských památek Federací židovských obcí se město Polná nemusí ze svého rozpočtu podílet.