Výstavbě bytů v Polné se věnují tři developeři, staví na několika místech. Za nádražím v Rerychově ulici už vzniklo osm bytových domů, každý po dvanácti bytech. Na pohled vypadají krásně, realita je ale možná jiná. „Bylo to dokončené moc narychlo. Už dobu se snažíme řešit reklamace, developer se k tomu ale moc nemá,“ řekl Deníku jeden z místních obyvatel a začal jmenovat nedostatky. Z osobních důvodů chtěl zůstat v anonymitě. 

Další lidé mohou najít bydlení v centru města u domu pečovatelské služby. Tam jsou z plánovaných tří bytových domů už postavené dva. „Ty domy jsou nádherné, je to trochu jiný styl než za nádražím,“ popsal starosta Jindřich Skočdopole. Třetí lokalita určená k výstavbě se nachází u Amylonu, tam se plánují vedle čtyř bytových domů také rodinné domy a desítky řadových domků.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Polná se má také rozrůst o dvacet až pětadvacet stavebních parcel v lokalitě Na Hlíně. Bude tam mít nové obvodní oddělení také policie. Řeší se i výstavba za vodárnou a v areálu Seneca na Palackého ulici.

I když starosta Skočdopole připouští, že z třetiny až poloviny obsadí nové byty stávající obyvatelé Polné, do deseti let by podle něj mohl počet obyvatel města vzrůst na šest tisíc. To je o přibližně osm set více než dnes. Proto je potřeba navýšit kapacitu základní školy.

Přestavbou budovy v Poděbradově ulici lze získat až šest nových tříd. „Budou to čtyři třídy plus školský klub,“ upřesnil starosta s tím, že se kapacita zvýší o sto dětí. Práce za třiapadesát milionů korun mají začít v létě. „Postupně ale budeme muset rozšiřovat další prostory, třeba v budově v ulici Komenského by se mohla využít půdní vestavba,“ uvažoval dále.

Upravená mateřská škola by měla mít o pětasedmdesát až sto dětí vyšší kapacitu. „Máme čtyři nebo pět variant na navýšení kapacity mateřské školy. Jsou ale navrženy do lokality Na Podhoře, kde v současné době stojí jedna ze tří školek a pokud bychom tam zahájili výstavbu, nemáme dočasně kam umístit pětasedmdesát dětí,“ pokrčil rameny dlouholetý starosta Polné.

Práce na mostě v Sasovském údolí jsou kvůli deštivému počasí ve zpoždění, zatím se však termín dokončení 31. července letošního roku nezměnil.
Dělníci opravují most v Sasovském údolí na kraji Jihlavy. Podívejte se

Kapacitu družiny, ale také jídelny a kuchyně pak může vyřešit koupě Lidového domu, který městskou kasu vyjde na patnáct milionů. „Zastupitelstvo schválilo záměr koupě, byli jsme domluvení, ale minulý týden se to trochu zadrhlo. Iniciujeme jednání a věříme, že druhá strana opět přijde ke stolu,“ popsal Deníku nejnovější vývoj Skočdopole.

Ve městě se má zvýšit i počet obchodů. Dosud jediný větší je Coop u silnice ke Žďáru nad Sázavou. Nyní vzniká Penny Market na opačném konci města, ve směru na Jihlavu. V červenci má být kolaudace a následně na polenskou pouť otevření. „Každou naši stavbu se snažíme dokončit v nejkratším možném termínu,“ potvrdil mluvčí řetězce Tomáš Kubík.

- v Polné vzniká 180 bytů, které mohou dát bydlení pěti stovkám lidí

- je potřeba navýšit kapacitu školky, školy a také družiny, kuchyně či jídelny

- obchodů bude více už brzy, Penny Market se staví a OC Polná vznikne do pár let

Další supermarket pak bude součástí nově budovaného OC Polná. Mluvilo se o Lidlu či Bille, zřejmě však půjde o Tesco. „Odhadujeme, že v oblasti maloobchodu a služeb je Polná spádovým městem pro zhruba osmnáct tisíc obyvatel z okresů Jihlava, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou,“ uvedl před časem developer Tomáš Blaha.

Deník zajímalo, jestli je na vyšší počet obyvatel připravená kanalizace a vodovod, čistírna odpadních vod a zda nebude potřeba víc úředníků na radnici. „Počet úředníků zvyšovat nebudeme, to zvládneme. U čističky prověřuji, zda bude potřeba intenzifikace a vodovody a kanalizace děláme průběžně,“ popsal starosta.

Noví obyvatelé nebudou mít ani nouzi o pracovní příležitosti. V Polné funguje řada zavedených firem. Práci dávají i drobní podnikatelé a blízko jsou hned tři okresní města - do Jihlavy a Havlíčkova Brodu to není ani dvacet kilometrů, do Žďáru nad Sázavou jen o trochu více.

Nárůst obyvatel o pět set lidí bude znamenat, že Polná ve statistikách přeskočí Telč a možná i Třešť. Tím by se stala po Jihlavě druhým největším na Jihlavsku.