Městské kino v Polné dlouho zelo prázdnotou. Postrádalo diváky. Proč? Město se jej totiž rozhodlo zdigializovat a také zrekonstruovat.

„Poslední rekonstrukce se v kině uskutečnila kolem roku 1970. Od té doby se nezměnilo nic. Interiér, sedačky i plátno už byly staré a kino si určitě zasloužilo opravu," okomentoval záměr města starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Změny stály 5,5 milionu korun. Částka 2,8 milionu padla na pořízení nové techniky, takzvanou digitalizaci, na niž přispěl osmi sty tisíci korunami i fond na rozvoj české kinematografie. Zbylé náklady šly z městské kasy. Kino se dotací zavázalo, že bude promítat filmy jiných států Evropské unie. „To není problém. Dělali bychom to stejně, program je tak pestřejší," řekl provozovatel městského kina Jakub Skočdopole. Ten je synem polenského starosty. Jakub Skočdopole porazil další dva uchazeče a vyhrál výběrové řízení na post provozovatele kina.

Pro digitalizaci se město rozhodlo, protože nové filmy se přestaly vydávat na starých kotoučích. Kino tak mohlo promítat pouze starší snímky, které ale nejsou pro diváky takovým lákadlem.

Polná se proto rozhodla pro inovaci a při té příležitosti vylepšila i interiér. Diváci se tak nyní mohou usadit do širších a komfortnějších sedaček a sledovat film v lepší kvalitě na novém plátně. Větší zážitek zajistí také kvalitnější zvuk. Kapacita kina se po rekonstrukci snížila zhruba o třicet míst. Do sálu se nyní vejde 206 diváků. Ti si ale podívanou mohou nyní zpestřit i popcornem a dát si v kině něco k pití. „Lidé si zvykli, že když přijdou do kina, dají si i nějaké občerstvení a my chceme držet i tento standard," uvedl Jakub Skočdopole.

Největší zájem je v Polné o rodinné filmy. Například na první snímek pro děti s názvem Mimoni zavítalo do polenského kina 196 diváků. „Báli jsme se, že se tam všichni zájemci ani nevejdou," pousmál se provozovatel kina.

Další novinkou, které kino zavedlo, je rezervace vstupenek přes internet. Diváci se tak mohou z pohodlí domova podívat, zda jsou lístky na promítání ještě vůbec k mání a zamluvit si konkrétní místo.

Bonusem, který si kino pro diváky připravilo, je expozice ve vstupní hale, kde si mohou příchozí prohlédnout zařízení na promítání z minulého století. „Je tam promítačka z roku 1969 i staré filmy v kotoučích," řekl Jakub Skočdopole.

Prostor kina navíc nemá sloužit pouze filmové produkci, ale i jako prostor pro kulturní akce. „Je to multifunkční prostor s různorodým programem. V kině se konají divadelní představení a koncerty. Je to ale i místo pro různé přednášky. Využívají ho spolky či základní umělecká škola," doplnil Jakub Skočdopole. V pondělí 9. listopadu se v kině koná například přednáška s názvem Uprchlíci a Evropa.

Kino promítá každé úterý, čtvrtek a o víkendu, který patří rodinám s dětmi. Vůbec poprvé bylo polenské kino otevřeno v září roku 1940. Letos tedy oslavilo 75 let.

Ivana Holzbauerová