Společně s dokumentaristy vytváří několikadílný seriál o českých tradicích. Od minulého čtvrtka až do pondělka se herec Miroslav Táborský seznamoval s Podjavořičanem. Pro Deník zavzpomínal na to, jak prožíval Velikonoce jako malý kluk.

Jak vzpomínáte na Velikonoce, když jste byl malý?
Pro mě se toho hodně změnilo. Jako malý jsem trávil svátky na venkově v Olešnici v Orlických horách, takže jsem to tam viděl ve vesnické podobě, která byla pěkná 
a místy i pěkně bouřlivá. Později jsem je dlouho prožíval ve městě a v posledních letech už nejraději v komornějším rodinném duchu na chalupě na Šumavě u rodičů mé ženy.

Takže jste Velikonoce omezil jen na známé?
Chalupa je na samotě, takže už tam spíše nikdo jiný není. Pouze případně nějaká návštěva. A i ta návštěvnost má každoročně velké výkyvy.

Jak se vám líbí tato tradice tady v Telči, kdy chlapci chodí 
v krojích za děvčaty?
Je to paráda. Znám to trochu z dětství, kdy kluci na vesnici jezdili s kočárem, obrovskou pomlázkou a kapelou. I když jako malé dítě jsem nechápal, proč se potom trousí po jednom a občas odpočívají v příkopě.

Jak dlouho už točíte v Telči?
Jsme tu už od čtvrtka a točíme tři díly dokumentárního cyklu o tradicích. A protože Velikonocům předchází postní neděle a období od masopustu, tak je ta cesta delší. A protože jsou Velikonoce bohatší, tak se tomu věnují tři díly. Dnešním dnem ovšem natáčení končí.

Měl jste možnost se blíže seznámit s velikonoční tradicí telčského Podjavořičanu?
Ano, to měl. Během těch pár dní s námi spolupracovali ti nejmenší, kteří nám pomohli nahrát nějaké situace, které se s tradicemi zde spojují. Jako například družební neděle nebo pletení pomlázky.

Umíte uplést pomlázku?
Tu, se kterou teď chodím, jsem dostal. Vidíte, že má košíček, a ten já neumím. Ale jinak jsem si pomlázku sám upletl. A plést ji umí také můj mladší syn.