Mezi prvními už instituci pomohly Nemocnice Jihlava a Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina. „Poskytly zápůjčku desítek masek a polomasek určených k opakovanému použití a poskytujících nejvyšší možnou ochranu,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Všechny poskytnuté pomůcky by měly stačit na čtrnáct dní karantény.

Hejtman Jiří Běhounek po jednání bezpečnostní rady jen zopakoval, že kraj nemůže Alzheimercentru pomoct personálně. Není totiž vyhlášen nouzový stav a tak nelze nikomu nařídit práci. Dle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimíra Novotného však není tato pomoc ze strany hejtmanství nezbytná, nabízí se lidé z veřejnosti.

Ilustrační foto.
Další mrtvý z Alzheimercentra měl koronavirus. Nákazu zjistil až pozdější test

Co se týká nemocnic, návštěvy aktuálně smí jen do těch v Novém Městě na Moravě a v Třebíči, nevyhnou se ale rozdělování podle stavu.

Zákaz návštěv má i většina domovů pro důchodce, ostatním to Kraj Vysočina doporučil. Od středy už platí povinnost mít ochranu nosu a úst ve všech zdravotnických zařízeních a ve všech zařízeních sociálních služeb na Vysočině.