Informace dorazí těm, kteří souhlasili s elektronickou komunikací a sdělili ekonomického odboru pro tyto účely kontaktní e-mailovou adresu. E-mailové kontakty shromažďuje ekonomický odbor už od roku 2021. „Několikrát jsme výzvu k jejich poskytnutí zveřejnili," podotkl vedoucí odboru Jan Jaroš.

Kdo e-mailovou adresu magistrátu dosud nenahlásil, má stále možnost. „V případě zájmu o zasílání informačního e-mailu s údaji k úhradě poplatku včetně potřebného variabilního symbolu, napište prosím na adresu poplatek.odpady@jihlava-city.cz. Nebo se můžete nahlásit na telefonních číslech 565 592 131, 565 592 132 a 565 592 139,“ poradil Jan Jaroš.

Do žádosti uveďte kontaktní e-mail, na který chcete informace s údaji zasílat a za koho. „Za účelem jednoznačné identifikace osoby je nutné napsat: jméno, příjmení, datum narození a adresu trvalého pobytu,“ upozornil s tím, že lidé mohou požádat o zaslání podkladů k platbě nejen za sebe, ale i za členy rodiny či domácnosti.

„Každý je evidovaný samostatně a má přiřazený jedinečný variabilní symbol, který je potřeba při platbě uvádět. V souvislosti s novelou příslušného zákona bylo nutné evidovat každého poplatníka samostatně, a tak jsme museli přistoupit k přiřazení nových variabilních symbolů. Variabilní symbol poplatník najde po přihlášení v Portálu občana,“ dodal Jaroš.

Splatnost poplatku je 30. června. Základní sazba je pro tento rok 804 korun za osobu/nemovitost. Každý, kdo splňuje podmínky Programu zodpovědného nakládání s odpady, má slevu 100 korun.

Uhradit poplatek lze bankovním převodem, prostřednictvím služeb České pošty, na pokladně magistrátu v hotovosti i platební kartou nebo přes již zmíněný Portál občana. „Portál občana umožňuje uhradit poplatek i za člena rodiny, nebo jakoukoliv další osobu, znáte-li jeho variabilní symbol nebo rodné číslo. V hlavní nabídce stačí kliknout na tlačítko Platby a zvolit, za koho máte v úmyslu zaplatit," upřesnil Jan Jaroš.

Stručný návod k úhradě prostřednictvím Portálu občana i za další osobu/y najdete v sekci Životní situace na webových stránkách města Jihlavy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tipy na víkend na Jihlavsku. Máj oslaví v Batelově i Telči, ženy sobě v Hybrálci

Centrum Telče v sobotu odpoledne žilo folklorem. | Video: Deník/Martin Singr