Dveře do třešťských domácností s betlémy se otevřou už v sobotu 26. prosince. Návštěvníci budou moci obdivovat řezbářské umění ve třinácti domácnostech a dále potom na dalších šesti veřejných místech ve městě. Z velké části už jsou betlémáři nachystáni.

„Snažíme se mít nachystáno co nejdříve, ale ještě budeme dodělávat detaily. Samozřejmě, že se nyní před Vánocemi musíme věnovat také uklízení a pečení cukroví," smála se Marie Roháčková ze Spolku přátel betlémů v Třešti. Své domovy s betlémy rodiny zpřístupní poprvé na druhý vánoční svátek 26. prosince, naposledy se otevřou na Hromnice 2. února.

„Najdou se i takoví nedočkavci, kteří chodí už i 25. prosince, ale ty bych chtěla poprosit, ať nechají betlémářům jeden den vánočního klidu. Žádný betlémář si potom až do Hromnic neodpočine," poprosila návštěvníky místostarostka a členka spolku betlémářů Eva Požárová. Mapku s kompletním seznamem betlémů včetně adres lidé najdou na webových stránkách spolku a města Třešť. „Ponechali jsme domovům čísla z minulých let, pokud někdo vypadne, tak zmizí i to jeho číslo z mapky," vysvětlila systém Požárová.

V Praze na věži

O třešťské betlémy nepřijdou ani lidé, kteří se na Vysočinu nedostanou. Jedna z expozic je už řadu let připravena v Jindřišské věži v Praze. „Kdo bude mít cestu do hlavního města, je na věži srdečně vítán," doplnila Požárová.

V současné době se také rozhoduje o tom, jestli bude Betlémská cesta, tedy putování po městě za betlémy, zapsaná na prestižní seznam Ministerstva kultury. „Usilujeme o zapsání na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Každým dnem by se nám do rukou mělo dostat oficiální rozhodnutí. Zvýší se tím prestiž této tradice," poznamenala Požárová. Jestli ministerstvo Betlémskou cestu na seznam napíše, bude to podle betlémářky Roháčkové pro město velký závazek do budoucna. „Bude důležité tuto tradici udržet a přivést k betlémům mladší generace. Fungujeme už od roku 1997 a nemládneme," dodala Roháčková v narážce na seniorský věk většiny betlémářů.

Kromě domácností je možno už nyní navštívit betlémy v expozici Schumpeterova domu v Třešti. Zde si lidé mohou zakoupit také perníčky, vánoční ozdoby a další věci s vánočními motivy. Od prvního dne, kdy se zde výstava znovu otevřela, sem míří plné autobusy lidí. „Každý den je v expozici plno. Buď přijede nějaký zájezd, anebo sem nyní míří třídy z místních škol," doplnila pro úplnost Roháčková.

Tradice stavění betlémů trvá v Jihlavě už 220 let. Betlémská cesta je ojedinělý projekt nejen v rámci celé České republiky, ale zřejmě i v Evropě. Každý betlém má svůj nezaměnitelný rukopis a originální ztvárnění.