Učí studenty na Soukromé vyšší odborné škole sociální v Jihlavě, ale ve volných chvílích chodí do nemocnice číst pohádky dětem. Řeč je o Petře Čermákové, která se před dvěma lety zapojila do projektu s názvem Celé Česko čte dětem. I když by se mohlo zdát, že číst dětem je práce snů, není to tak jednoduché. A protože je březen měsícem knihy, tak se dobrovolnice podělila o zážitky.

„V nemocnici je nutné, abych byla připravena na různé situace, které mohou nastat. Děti je potřeba při čtení zabavit," začala své povídání o dobrovolnické práci v nemocnici Petra Čermáková. Za téměř dva roky zažila už spoustu situací, takže ji jen tak něco nepřekvapí.

Jednu zajímavost však v poslední době při čtení zpozorovala. „Hodně často se mi v poslední době stává, že čtu velkým dětem. U malých dětí, nečtenářů, se nechytím, ale zaujmu naopak děti ve věku od třinácti do patnácti let," přidala zajímavý poznatek Čermáková.

Čím si to vysvětluje? „Myslím si, že tyto děti mají v nemocnici dlouhou chvíli, takže jsou rádi, že za nimi někdo přijde, popovídá si s nimi a věnuje se jim," zapřemýšlela sympatická dobrovolnice. Ta svou volnočasovou aktivitu představila v minulých dnech studentům soukromé školy v Jihlavě, kde profesně působí. Její profesní parketou je především němčina a překlady německých textů.

Při workshopu studentům přiblížila přístup k dětským čtenářům. „Je důležité, aby se děti v textu neztrácely a porozuměly mu. Proto je nutná vizualizace například v podobě obrázků, nebo je dobré také kombinovat čtení s filmem," přiblížila Čermáková. Studenti dále dostali za úkol například pracovat s klíčovými slovy a na základě toho si vytvořili vlastní příběh. „Ten jejich příběh jsme potom porovnávali s příběhem v knize," dodala Čermáková.

Nejmenší děti potřebují podle dobrovolnice knihy s obrázky. Obrázky pomáhají spojovat slova s konkrétními věcmi a významem slov. Nelze prý ani říci, jak dlouho by čtení pohádek dětem mělo trvat. „Číst se má nejdéle dvacet minut, ale není to dogma. Vše závisí na tom, jak dokážete udržet pozornost dětí," uzavřela povídání Čermáková. Společně s ní chodí do jihlavské nemocnice číst dětem další tři kolegové.

Projekt Celé Česko čte dětem je velice populární. Po celé republice čtou dětem i známé osobnosti.