Obnova novoříšské křížové cesty začala už v roce 2010 z iniciativy Novoříšského kulturního spolku. Postupně se podařilo upravit celou lokalitu, opravit všech deset dochovaných kapliček a restaurovat kamenný kříž s litinovým korpusem Krista. Dostavba chybějících tří kapliček je posledním krokem celé akce.

„Do konce prázdnin začne hrubá výstavba kapliček, hotové budou do konce letošního roku. Dvě kapličky si již adoptovali dva zájemci z řad obyvatel Nové Říše. Hrubou výstavbu kapliček nám zhotoví místní stavební firma formou dobrovolné činnosti. Poslední ze tří kapliček čeká na dalšího zájemce, který by si ji adoptoval," řekla Magda Pojerová z Novoříšského kulturního spolku.

Náklady na výstavbu jedné kapličky se pohybují kolem šedesáti tisíc korun. Patronem kapličky se stane ten, kdo ji zafinancuje celou. Spolupatronem pak ten, kdo na výstavbu přispěje částkou minimálně pět tisíc korun. „Patroni a spolupatroni dostanou certifikát o adopci a jejich jméno bude na destičce na zadní straně adoptované kapličky," vysvětlila Pojerová.

Zájemci, kteří nechtějí adoptovat kapličku a nemohou přispět větší částkou, mají možnost vhodit příspěvek do pokladniček v kostele svatého Petra a Pavla nebo do pokladničky umístěné v potravinách FLOP na novoříšském náměstí. Větší částky pak mohou posílat na účet 5100012474/7940. „Veřejná sbírka probíhá od letošního května do prosince. Všechny vybrané peníze poputují na dokončení obnovy křížové cesty," doplnila Pojerová. Ve veřejné sbírce, která probíhala mezi lety 2010 a 2013, se podařilo shromáždit 54 228 korun.

Křížová cesta na vrchu Spravedlnost se v poslední době stala oblíbenou turistickou atrakcí v Nové Říši a oblíbeným výletním cílem nejen místních. „Přichystali jsme i zpestření pro nejmenší. Je to pexeso, které provádí děti hravou formou po křížové cestě. Dále nabízíme atraktivní magnetky a zrcátka s motivem křížové cesty. Máme také informační letáky," popsala další zajímavost Pojerová.

Novoříšská křížová cesta vede podél silnice na Zdeňkov, poté se stáčí na místní vrch zvaný Spravedlnost, s nadmořskou výškou 591 metrů, který se nachází severovýchodně od obce. Na tomto kopci byl roku 1863, u příležitosti 1000letého výročí Cyrila a Metoděje na Moravu, postaven žulový kříž.

O deset let později zásluhou městečka a zdejšího kláštera vznikla i samotná křížová cesta, skládající se původně ze 13 zděných výklenkových kapliček. Spolu se stávajícím žulovým křížem tvořila typických 14 zastavení, z nichž se do dnešních dob dochovalo 10 kapliček a kříž.

ZUZANA MUSILOVÁ