V pátek totiž skončila možnost pro ty, kteří o průkaz žádali písemně v listinné podobě nebo elektronicky. Průkazy využijí ti, kteří nebudou moci volit v místě svého bydliště, a k volbám přesto chtějí jít.

Jenom v Jihlavě do pátečního dne vyhověli několika desítkám žádostí o voličský průkaz. „Lidé žádali o voličský průkaz jak písemně, tak osobně. Vydali jsme přes sedmdesát průkazů a ještě do 9. ledna do čtyř odpoledne si lidé osobně mohou pro průkaz přijít," uvedla vedoucí správního oddělení jihlavského magistrátu Kateřina Škarková.

Na jihlavský magistrát chodili žádat o voličské průkazy i lidé, kteří nemají v místě trvalé bydliště. Tento způsob ovšem není možný. „Přišli si pro průkaz například studenti, kteří zde studují na škole. Těm jsme vyhovět nemohli, musí si požádat v místě svého trvalého bydliště," upozornila na úskalí při vyřizování průkazů Škarková.

Úřady vydávají průkazy na požádání na obě kola volby. Na samostatné druhé kolo lze žádat později. V tom případě musí písemně požádat v místě trvalého bydliště nejpozději do 18. ledna, osobně si mohou vyzvedávat až do 23. ledna.