O urbanovskou poštu Partner se stará Martina Chalupová, která dříve pracovala na klasické poštovní přepážce. Pošta obci nabídla, zda by provozování poštovních služeb někdo ze vsi nepřejal, a tak se Chalupová s manželovou pomocí rozhodla, že do toho půjde.

„Lidé z vesnice na to reagují různě, někomu se nelíbí, že mě přestěhovali do menšího objektu, a mají to dál, ale jinak se téměř nic nezměnilo. Někteří lidé nadávají, a někteří jsou rádi, to je jako všude," přiblížila Chalupová s tím, že Poštu Partner s manželem provozuje na živnost. „Pošta nám platí za zprostředkování služeb," doplnila Chalupová. Obec poskytla místo pro novou poštu v základní škole Chalupům zdarma. „Roznosy pořád dělají pracovníci pošty autem z Telče, paní Chalupová sedí v kanceláři a vyplácí důchody, přijímá balíky anebo je možné prostřednictvím poštovní spořitelny vybírat nebo vkládat peníze," řekl starosta Urbanova Jiří Kotrba.

Projekt Pošta Partner je součástí schválené dlouhodobé strategie udržitelnosti a rozvoje České pošty. Cílem projektu je převod části pošt na pošty Partner, což jsou pošty provozované třetí osobou. „Pošty Partner jsou dle vyhlášky Českého telekomunikačního úřadu plnohodnotné provozovny České pošty, protože občanům poskytují základní poštovní služby a zachovávají vysokou dostupnost pošt. Ohlasy od občanů obcí, kde již byly pošty Partner zavedeny, dokazují, že občané jsou s touto změnou spokojeni a oceňují příznivější rozsah hodin pro veřejnost, které tyto provozovny poskytují," vyjádřil se mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Pošty Partner musejí mít otevřeno minimálně patnáct hodin týdně. „Je to na mně, jak si to udělám, ale hlavně je to o tom, vyjít vstříc," řekla Chalupová. „Z pohledu občanů je jednou z největších výhod projektu pružnost otevírací doby, kdy obce, případně soukromníci sami určují rozsah hodin pro veřejnost, který nesmí klesnout pod požadované minimum," doplnil mluvčí pošty. Potenciálními smluvními partnery jsou jak obce, tak soukromníci. Česká pošta počítá s převodem dvou a půl tisíce z celkových tří tisíc dvou set poboček v celé republice na pošty Partner do deseti let.