Jindřich Kartůsek se narodil 15. července 1887 ve Chvalčové Lhotě u Holešova. „Nadporučík letectva ve výslužbě přenesl svoji lásku na automobilové motory a měl v Jihlavě generální zastoupení prostějovské firmy Wichterle a Kovařík,“ uvedla Aneta Hrdličková z magistrátu a pokračovala: „Byl předsedou Autoklubu Moravy a Slezska, nadšeně a obětavě pomáhal s organizací velkých automobilových závodů, v první řadě při pořádání Masarykových okruhů.“

Vedle toho byl známý svou ušlechtilostí, spravedlností a ryzím charakterem. Jako člen Sokola ke sportu vedl také své dva syny. „Byl to velmi dobrosrdečný a dobrý člověk,“ doplnil Ondřej Stránský z majetkového odboru města. V době ohrožení republiky se Kartůsek stal náčelníkem branné skupiny. Jako vlastenec považoval za přirozené bojovat proti nacismu.

Masarykovo náměstí v Jihlavě.
Agresivita dětí v centru Jihlavy roste: Volejte 156, vyzval lidi šéf strážníků

Sedmého prosince 1940 ho zajalo gestapo a následovala drsná cesta nacistickými kriminály. „Z jihlavské věznice byl odvezen do Kounicových kolejí, které byly pověstné svojí krutostí, prošel i kolejemi Sušilovými, věznicí Pod kaštany na Veveří, až jeho strastiplná cesta skončila vězením ve Vratislavi,“ vylíčila Hrdličková. Polomrtvý, čtyřicet kilogramů vážící, byl tři dny před úmrtím 24. ledna 1943 Kartůsek propuštěn do soukromého léčení.

Válečný kříž

Pohřeb v Jihlavě gestapo zakázalo a kremace v Brně byla pouze za účasti rodiny a malého okruhu přátel. In memoriam obdržel v roce 1945 Československý válečný kříž a 28. října 1947 byl povýšen na kapitána leteckého zbrojařství. Rovněž v roce 1945 se v krajském městě Vysočiny konal první ročník automobilového závodu s názvem Kartůskův memoriál.

S blížící se zimní sezonou se práce na komunikacích Vysočiny pomalu chýlí ke konci. Na několika místech v kraji ale práce na silnicích a mostech budou pokračovat nadále, případně se přehoupnou i do dalšího roku.
Práce na silnicích: opravy mostu ve Vyskytné se protáhnou až do zimy

Pamětní deska je nyní na oplocení areálu Služeb města Jihlavy v Havlíčkově ulici. Je to blízko místa Kartůskova bydliště. „Původní nedochovaná pamětní deska byla prvního července 1947 umístěna na domě Kartůskovy rodiny v ulici Havlíčkova. Dům byl však v roce 1979 kvůli plánové výstavbě nového mostu U Jánů zbořen,“ informovala Hrdličková.

Pamětní deska tehdy skončila uložená na radnici a až od roku 1989 byla na plotě areálu bývalých jatek, tedy dnešních Služeb města Jihlavy. O deset let později vznikl projekt plánující výstavbu památníku, na který měla být deska přemístěna. K realizaci projektu ale nedošlo a osud desky po roce 2000 není známý. Sdružení válečných veteránů ČR nyní požádalo o obnovu desky, za kterou město Jihlava dalo téměř sto padesát tisíc. „Věřím, že nyní už zde deska bude na věky věků,“ uzavřel Stránský.