Nejdražší kolekci známek přinesl organizátor akce Antonín Klein. Jedná se o dvanáct neodlepených známek na dvou odeslaných dopisech v průběhu roku 1945. „Cena je patnáct tisíc korun. Nikdo mi ale za to ty peníze nedá. Cenné jsou, protože vycházely jen několik měsíců. Neodlepené z dopisu tak mají mnohem větší hodnotu, než ty odlepené. Kdo je neodlepil, tak mohl vydělat,“ vysvětlil Antonín Klein.

Kromě nejdražších známek bylo možné si ve sbírce Kleina prohlédnout i jeden raritní kousek. Jedná se o archiv známek s portrétem Karla IV., který nechala před dvěma roky vydat pošta k výročí sedm set let od narození tohoto římského císaře a českého krále. Filatelisté si aršík kupovali za nominální hodnotu 54 korun.

„Aršík byl vydán s ohromnou chybou v latinském názvu. V latinském slově čtvrtý Quartus je totiž prohozeno písmeno té s erkem. Na známce je tedy napsáno Karolus Quatrus. Překlad znamená Karel čtvrtý exkrement. Pošta proto známku musela ihned stáhnout,“ uvedl Klein.

Filatelisté, mezi nimiž byl i Klein, kteří si známku vyzvedli v den vydání, ji ale mají ve svých kolekcích. „Po zjištění chyby byly známky rychle zlikvidovány. Arch ale nemá velkou hodnotu. Viděl jsem ho prodávat za necelé dva tisíce korun,“ usmál se Antonín Klein.

Pořizování nových známek ročně vyjde filatelisty na tisíce korun. „To je nejspíše důvodem, proč opadl zájem o náš kroužek mladý filatelista, který v Jihlavě provozujeme už mnoho let. Za nové kolekce známek sběratelé dávají ročně až deset tisíc korun. Dříve, když jsem vedl já jihlavský kroužek, tak do něj chodilo až šestnáct dětí. V současné době ho navštěvují maximálně tři děti,“ podotkl Klein.

Děti se v kroužku učí nejen poznávat padělky, druhy zoubkování, kompletaci známek a další zajímavosti. Jako například to, že známkami je možné zaplatit.

„Když přijdete na poštu poslat balík, tak za něj můžete místo penězi platit českými, nepoužitými poštovními známkami. Máte na to právo, protože známka je stejná cenina jako papírové bankovky a kovové mince,“ prozradil Klein. Jelikož jsme v České republice, tak platit lze jenom českými známkami od roku 1993. „Dokonce jsem se dozvěděl, že je možné jimi splácet i exekuci,“ dodal organizátor Klein.

Levnější a stále více oblíbenou sběratelskou záležitostí jsou v posledních letech malé kalendáře. Ty do krajského města pravidelně přivážím Lubomír Zamazal z Moravských Budějovic. „Jsem největším českým sběratelem starých i nových kalendářů. Nejstarší mám z roku 1833 a je na něm vyobrazen panovník. Nejspíše to bude Josef II. Mám asi pět set alb a na prodej tisíce kalendáříků,“ pochlubil se. Jeden kalendář je možné si koupit za čtyři koruny.

Sběratelé novinky neshánějí jen na burzách, ale i přes internet. „Sbírám brazilské známky vydané od roku 1945 až do současnosti. Líbí se mi jejich barva a motivy. Jsou na nich staré zvyky, různé předměty, politici a revolucionáři. Dopisuji si s Brazilcem, který mi je posílá,“ prozradil svůj koníček návštěvník akce Miroslav Koukal z Jihlavy. Známky prý sbírá od roku 1950 a doma má plné už dvě skříně.