Jako vedoucí tísňové péče pomáhá seniorům a osobám se zdravotním postižením zajistit konkrétní pomoc a podporu ve chvíli, kdy se cítí ohroženi na zdraví nebo životě, doma i venku. „Služba funguje na principu tísňového tlačítka, které klient v krizové situaci stiskne. Může to být při náhlém zhoršení zdravotního stavu, pádu, když se cítí ohrožen a podobně. Následně dojde ke spojení s operátorem, který zprostředkuje adekvátní pomoc,“ popisuje fungování služby, která je v provozu čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu.
Jedná se o práci, kde je každý den jiný. Lukáš Mandát si vždy ráno pročte denní hlášení a pak se někdy účastní sociálního šetření, jindy s technikem vyrazí do domova klientů a montuje tam „krabičku“ nutnou k fungování tísňové péče. Občas si i sám sedna k telefonům na dispečinku. „A když je potřeba něco přivrtat, utáhnout, složit, natřít, opravit? Beru svůj kufřík s nářadím a ze sociálního pracovníka přepínám do módu kutila,“ usmívá se.
Ve volném čase se věnuje svému parťákovi, kterým je anglický bulteriér Ejb. Rád cestuje po České republice i po světě, každý rok se snaží navštívit jinou zemi a poznávat cizí kulturu. Ostatně v minulosti celkem rok cestoval a pracoval na Novém Zélandu. To bylo když po čtyřech letech na pozici sociálního pracovníka potřeboval menší změnu.
Netají se ani svou vášní pro tetování. „Rád se svěřím do rukou profíků, ale i já sám jsem majitelem tetovacího strojku, takže občas trénuji na vlastní kůži,“ prozrazuje. „Miluji hudbu a léto, takže víkendy v létě trávím na hudebních festivalech, nebo loukách s elektronickou muzikou, u rybníků, na kole, na pivu anebo ve společnosti mých kamarádů a rodiny,“ uzavírá sympatický mladík.