„Použij hlavu, Jihlavo! Za budoucnost, za klima!“ Tato a další hesla skandovali jihlavští studenti při páteční stávce za ochranu planety s názvem Fridays For Future. Přestože stávky po celém světě probíhají už několik týdnů, Jihlava se tento týden zapojila vůbec poprvé.

„Čekali jsme, až se toho v Jihlavě ujme někdo jiný. Pak jsme se začali stydět, že se nic neděje, tak jsme se toho chopili,“ vysvětlila organizátorka Monika Freithová z jihlavského gymnázia, proč stávka proběhla až teď.

Skalka Marie Pokorné ze Staré Říše.
OBRAZEM: O skalku se Marie Pokorná ze Staré Říše stará přes třicet let

Studenti si stávkami dávají za cíl vyburcovat politiky k přijetí rychlých opatření. „Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětové hnutí, už to politici nemohou ignorovat,“ uvedla Freithová. „Je to jejich práce, zvlášť ministra životního prostředí,“ doplnila ji další organizátorka Jasmína Neuwirthová.

Stávku chtějí zopakovat

Ke gymnazistům se připojili studenti z dalších jihlavských škol. Happening probíhal před gymnáziem a na chvíli se přesunul i na Masarykovo náměstí. „Přijde mi, že gymnazistů na stávce nebylo tolik, kolik bychom čekali. Docela nás zklamali,“ posteskla si Tereza Lízalová z organizačního týmu.

Na výtky, že studenti stávkují v době výuky, aby nemuseli být ve škole, mají organizátoři jasný názor. „Tím, že je stávka místo školy, je viditelnější,“ myslí si Monika Freithová. Někteří vyučující stávku podpořili, jiní naopak byli proti. „Neměli jsme moc času jim vysvětlit, proč to má smysl,“ doplnila Lízalová.

Protesty v Dolní Cerekvi.
Po protestech byl v Cerekvi klid. Na chvíli

„Stávku bychom chtěli zopakovat znovu, abychom ukázali, že to myslíme vážně. Doufám, že na nás začne vláda reagovat, aby stávky nevyšly na prázdno,“ uzavřela Tereza Lízalová.