Šlo o akci Nadačního fondu Českého rozhlasu – Světluška. Důležité je, že Jitku doprovázela Kamila Koncová. „Kamča je jen o pár let mladší než já. Proto si asi tak dobře rozumíme. Tato mladá dáma se narodila bez zrakového postižení. V prvním roce jejího života se však její oči přestaly vyvíjet. To mělo za důsledek její úplnou slepotu. Se svým handicapem se dokázala velmi dobře vyrovnat. Je samostatná, v prostoru se velice výborně orientuje podle zvuku a asistenci si žádá jen v situacích, kdy je to opravdu nutné," řekla o Kamile Jitka.

Během celého týdne společně šlapaly do pedálů. Jezdily po Vysočině na kole. „Ale pozor, nebylo to kolo ledajaké. Kilometry jsme zdolávaly na trojkole. Kamila mu říká Obluda. Manipulace s ním není vůbec jednoduchá. Jedná se o kolo, které váží přes třicet kilogramů, má tři sedla a pedály pro každého jezdce. Do zatáček je třeba si pořádně najíždět, jinak strouháte zadkem obrubník. Otáčení s ním je za trest, ale jízda samotná za odměnu. Z kopce jsme frčely s větrem o závod. Kolemjdoucí na nás cestou mávali, doprovázeli nás na svých vlastních kolech a usmívali se od ucha k uchu," popsala jízdu na trojkole Jitka Křížová.

Do party během jednotlivých etap nabraly významné osobnosti. Svezl se s nimi například cyklista, silniční závodník a olympionik z roku 1964 Jiří Daler, herec a režisér v jedné osobě Marek Němec, moderátorka Českého rozhlasu a také moderátorka pořadu Sama doma České televize Tereza Stýblová, nebo i herec Josef Kundera z Horáckého divadla Jihlava, který je známý i ze seriálu Zdivočelá země nebo Četnických humoresek.

A aby si nevidomá Kamila mohla Vysočinu vychutnat plnými doušky, připravili pro ni i několik výletů do okolí. „Společně jsme se po dlouhém dni v sedle zašly zchladit do Pospíchalova rybníka u Telče. Navštívili jsme Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, viděly jsme pramen řeky Dyje. Daly jsme si výtečnou kávu v netradiční Kavárně POTMĚ, která byla dočasně instalována na jihlavském náměstí, a o víkendu jsme zašly na Vysočina fest," vyjmenovala Jitka Křížová.

Ta sama na Vysočině vyrůstala. Ve Žďárských vrších trénovala na svůj první maraton. S nevidomými už pracuje několik let.

„Jsem dobrovolníkem, který jim pomáhá v běžném životě. Tu roztřídit dokumenty, doprovodit na poštu, do divadla nebo jen tak při odpolední procházce parkem. Mým velkým koníčkem je běh. Podařilo se mi skloubit příjemné s užitečným a dnes dělám trasérku nevidomým sportovcům. Společně trénujeme na delších tratích a letos jsme se vrhli i na první společný maraton. Během tréninků jsem si ale na chvíli odskočila na Vysočinu," uzavřela s úsměvem Křížová.