V reality show Kdo přežije musí soutěžící prokázat schopnost postarat se o sebe bez výdobytků moderní civilizace. Život trosečníků si s trochou nadsázky vyzkouší úředníci na vysočinském krajském úřadě. Budou totiž muset šetřit světlem, do práce si zabalit svetr a teplé ponožky, ale i pečlivě odměřovat, zda v rychlovarné konvici nemají více vody než potřebují.

Veškerá úsporná opatření jdou na vrub zvyšujícím se cenám energií. Kraj za energie v krajských budovách totiž letos zaplatí trojnásobek loňské částky, a to téměř půl miliardy korun. V příštím roce to dle odhadů bude skoro miliarda korun. „Za současné situace je nezbytné se ještě důsledněji zaměřit na snižování spotřeb jednotlivých energií a komodit jako elektřina, plyn, teplo, voda. Možnými řešeními jsou fotovoltaika a dodržování úsporných opatření při obsluze budov,“ píše se v návrhu na energetický management, který v úterý projednají krajští radní.

Kemp Na pláži u Velkého Dářka.
Drahota zasáhne i vysočinské kempy: Lidé budou šetřit, bojí se na Velkém Dářku

Pod úsporami při obsluze budov se skrývá méně vytápění, neboť spotřeba energie pro vytápění budov tvoří až sedmdesát procent nákladů spojených s provozem. Teplá voda může tvořit až padesát procent spotřeb energie, proto úředníci začnou šetřt i s ní. „Úspor lze dále dosáhnout i pouhým uvážlivějším ohřevem vody například v rychlovarných konvicích, čili neohřívat větší množství, než které uživatel v daném okamžiku reálně spotřebuje,“ uvádí dále dokument.

Drůbež uložená v přepravce.
Hnus. Inspektoři našli v dodávce na D1 u Jihlavy bedny plné zkaženého masa

Další úsporná opatření jsou ve většině domácností dobře známá a naprosto základní: správně větrat nebo zhasínat světla v místnostech, kde zrovna nikdo není. „Chápu, že šetření na vodě v rychlovarné konvici může znít až komicky, ale je potřeba na to upozorňovat. Děti ve školách i dospělé. Za současné situace je nezbytné přemýšlet o plýtvání energiemi a jak tomu předcházet. I v takových detailech. Ceny jsou totiž opravdu neskutečné,“ řekl krajský radní pro lesní a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek.

S návrhem úsporných opatření již předběžně souhlasily odbory ekonomický, personální, zdravotnický. Ostatní sekce úřadu stanovisko předloží až na úterním jednání rady kraje.