Na síť malých regionálních muzeí a odhalených soch navážou v letošním roce na Třešťsku tři naučné stezky a odpočinková zastavení pro cyklisty a turisty. Stezky budou formou zábavných her přibližovat region. Na své si přijdou především rodiny s dětmi.

Akce je součástí projektu Cestujeme po Regionu Renesance, který se týká čtyř mikroregionů. Celkové náklady projektu jsou téměř deset milionů, aktivity v rámci Mikroregionu Třešťsko vyjdou podle místostarostky Třeště Evy Požárové na dva miliony a dvě stě tisíc korun.

Do projektu se zapojilo devět obcí včetně místních částí. „Na těchto místech vzniknou odpočinková zastavení pro cyklisty, budou vybavena lavičkami, stojany na kola, turistickými mapami a tak dále. Trasy a naučné stezky budou součástí nové mobilní aplikace pro chytré telefony," uvedla třešťská místostarostka Požárová.

Lanovka na návsi

Kromě Třeště a jejích místních částí Čenkova a Salavic se zapojily také Hodice, Batelov, Kostelec, Panenská Rozsíčka, Růžená nebo Stonařov.

„V Hodicích na návsi bude stát lanová dráha pro děti," uvedla příklad Požárová. Ve Stonařově přibudou u dětského hřiště pro změnu posilovací stroje pro dospělé. „Je to teď hodně moderní, bude to několik strojů, šlapací, protahovací a podobně," poznamenal k budoucímu mobiliáři v Hodicích starosta František Plavec.

Nyní probíhá příprava projektu, který by měl být hotový do konce letošního roku. „Protože se projekt zdržel kvůli výběrovému řízení, tak by mělo být hotovo až během září a října," dodala Požárová. V letošní hlavní sezoně si proto turisté nové atrakce ještě neužijí.

Místostarostka také dodala, že díky aktivitám, které v regionech kolem Třeště, Telče, Dačic a Jemnice vznikají, turisty lákají. „Nemáme sice přesná čísla, ale začíná se o nás čím dál více vědět," podotkla Požárová.

Kromě mobiliáře v obcích, které budou sloužit především pro cyklisty, vznikají tři nové naučné stezky. I ty by měly být hotové do podzimu. Těšit se na ně mohou v Třešti, Stonařově a Batelově.

Naučná stezka v Třešti povede zámeckým parkem a nese název Zámeckým parkem k rybníčku s Eleonorou. Dlouhá bude čtyři kilometry a bude čítat patnáct zastavení. „Vhodná bude především pro rodiny s dětmi," sdělila místostarostka.

Stezka je tematicky propojena s postavou dcery barona Leopolda Sternbacha Eleonorou. Ta vzpomíná na dětství, kdy si jako malá holčička hrála v zámeckém parku, povídala si se zahradníkem o stromech a najednou se ocitla v zadní části parku, kam děti nesměly. „Protože byla zvídavé a odvážné dítě, rozhodla se prozkoumat, jaké to je se sama toulat místy, která důvěrně znala ze společných rodinných procházek," přiblížila hlavní myšlenku třešťské naučné stezky Požárová.

Lidé, které na své výpravě potkala, jí vyprávějí o významných událostech souvisejících s její rodinou a zámkem nebo Třeští.

Část pro děti bude vytvořena jako hledačka, což je hra spojující jednotlivé zastávky. Návštěvník této stezky bude mít jednoduchý hrací plán, který ho povede a do něj si bude zapisovat indicie. Pomocí nich se dostane k pokladu. „Hledačka je nenásilná a zábavná forma, jak představit návštěvníkům místní zajímavosti," uzavřela Požárová.

Další stezka vznikne ve Stonařově a ponese název Údolím Jihlávky na Aleje. Ta bude dlouhá deset kilometrů a bude mít deset zastavení. „Začne se na náměstíčku, které nyní prochází rozsáhlou opravou, a povede na Aleje kolem rybníků a krás Stonařova a okolí. Cestou zpět bude navazovat na křížovou cestu na Kalvárii, kterou teď zase z jiného projektu obnovujeme," popsal starosta Stonařova František Plavec.

Jednotícím prvkem této stezky bude koryto řeky Jihlávky a jednotlivá zastavení budou zaměřena na informace o městysi, o rostlinách a živočiších lesního mokřadu i o prolínání stavebních slohů ve Stonařově. Jedno ze zastavení bude i o zmiňované Kalvárii.

Třetí naučná stezka vznikne v Batelově a půjde po stopách novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského. Dlouhá bude pět kilometrů a bude mít 15 zastavení. Opět bude organizovaná formou hledačky jako v třešťském zámku.

Na každém panelu na zastaveních bude citát Borovského. „Například u bývalé židovské synagogy může být text, z něhož je patrný autorův postoj k Židům," uzavřela téma novinek v mikroregionu Požárová.