K štědrovečerní večeři patří tradičně kapr. Ale pozor na to, v jihlavské nemocnici minulý rok na Štědrý den skončilo na pohotovosti s kostí v krku celkem pět lidí, další dva pak na Boží hod vánoční.

Výjimečný nebude 24. prosinec jen pro pacienty, kteří zůstanou v jihlavské nemocnici, ale i pro zdravotníky, kteří zůstanou v práci. „Služba na Štědrý den je určitě jiná než ostatní dny v roce. Všichni donesou cukroví a drobné dárečky, které si rozdají. Tento den je zkrátka i v práci slavnostní," řekla vrchní sestra urgentního příjmu Nemocnice Jihlava Hana Hladíková.

Předpokládá se, že kuchaři v jihlavské nemocnici budou připravovat zhruba 250 štědrovečerních večeří. „Podávat se bude filé s bramborovým salátem a jako moučník linecké kolečko," říká vrchní nutriční terapeutka jihlavské nemocnice Blanka Leidemanová. Na rybí polévku se mohou pacienti těšit v poledne, kdy se jim bude servírovat také krupičná kaše s čokoládou a kompot. Diabetici mají v jídelníčku fazolky na smetaně s bramborem a vejcem.

V nemocnici na Štědrý den zůstane zhruba dvě stě pacientů, jindy v roce je to kolem šesti stovek. Sto pacientů bude mít zvláštní výživu.

Děti, které zůstanou na svátky v jihlavském dětském domově, zažijí štědrovečerní večeře hned dvě. Slavnostní večeři pořádal dětský domov totiž už včera, a to proto, že některé děti na Štědrý den odjíždějí na prázdniny za svými rodiči. „Ti, co zůstávají, si večeři zopakují přímo 24. prosince. Jednou máme řízky a jednou kapra," popsal ředitel Dětského domova se školou Radek Vovsík s tím, že ho těší, že děti dostanou i dárky. „Všechny děti dostanou dárek, a to od lidí, kteří si přání utrhli ze stromu splněných přání, všechna přání jsou splněna, takže mám velkou radost," dodal Vovsík.

Dárek pod stromeček dostanou také klienti jihlavského domova pro seniory Stříbrné terasy. Dočkají se ho už dnes. Ředitel domova ale včera nechtěl prozradit, co to bude.

„To bych nerad říkal předem, ale bude se jednat o rehabilitační pomůcku. Dříve jsem klientům dávali takové drobnosti, ale bohužel mnohdy to skončilo tak, že si je odnesly rodiny, které za nimi chodí," řekl ředitel Stříbrných teras Jiří Vondráček. Senioři budou mít ke štědrovečerní večeři také kapra a salát. „To musí být, kvůli vůni domova," uzavřel Vondráček.