Rekonstrukce dálnice D1 na Vysočině u Velké Bíteše a u Jihlavy zatím větší problémy v dopravě nepůsobí, provoz je plynulý. V úseku mezi Lhotkou a Velkou Bíteší byly v pondělí zahájeny stavební práce na provizorním rozšíření dálnice.

Tragická nehoda, ke které došlo v pondělí ráno na 149,5 kilometru u Velkého Meziříčí směrem na Brno, se stala mimo úsek, kde se pohybují stavbaři. Po nárazu auta do středových svodidel tam zahynula spolujezdkyně, řidič byl vážně zraněn.

Stavbaři opravují dálnici mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem od 104. po 112. kilometr, tedy v úseku stavbaři označovaném jako 14, a mezi Lhotkou a Velkou Bíteší od 153. po 162. kilometr. „Na úseku 14 u Jihlavy pokračují práce ve středním dělicím pásu na kilometru 104 a 113, kde budou vybudovány přejezdy mezi jízdními pruhy. V této činnosti tam bude zhotovitel pokračovat do 20. května," řekl Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Devět kilometrů užšími pruhy

O uplynulém víkendu bylo v úseku 21 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší ve směru na Prahu instalováno dopravní značení pro dlouhodobou uzavírku. Kvůli dešti musely být tyto práce přeloženy ze soboty na neděli. Podle Studeckého se však pracuje podle harmonogramu. „V pondělí začaly na úseku u Velké Bíteše práce na provizorním rozšíření dálnice a potrvají do 10. července," doplnil v pondělí Studecký.

Mezi Velkou Bíteší a Lhotkou jezdí od neděle řidiči směřující na Prahu sníženou rychlostí v devítikilometrovém úseku dvěma zúženými pruhy. Mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou musí řidiči i pro příští dny počítat s omezeními na kilometrech 104 a 113 v obou směrech. „Opatření v úseku 14 spočívá ve svedení dopravy ke krajnici, a to dvěma pomocnými pruhy. Jde o asi půlkilometrové úseky, kde je rychlost snížena na 80 kilometrů v hodině," dodal Studecký.

Dodržování rychlosti ve zúžených pruzích začali hlídat policisté. „Situaci jsme monitorovali, dramatické to ale nebylo. Žádné velké problémy v opravovaných úsecích jsme nezaznamenali," řekla v pondělí vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková. Na dálnici byly osazeny dopravní značky, jež mají zabránit sjíždění tranzitních kamionů. Policisté budou dodržování zákazu kontrolovat u sjezdů i na silnicích souběžných s D1.