Ten se ovšem stará nejen o příslušníky sboru, ale i o jejich rodiny.

Jihlavským policistům je k dispozici hned několik odborníků. Nejsou ale přímo v krajském městě, zatím sídlí v Brně.

I tak jsou ale policistům k dispozici, kdykoliv je potřebují. „Jsme zapotřebí, například když policista někoho zastřelí nebo má nějaké problémy,“ řekl jeden z policejních psychologů, který se stará i o jihlavské strážce zákona, ale nepřál si uvést jméno.

Policejní psychologové jsou pro policisty nezbytní. Učí je vyrovnávat se s určitými situacemi a mohou jim při jejich povolání dost pomoci.

Když je to potřeba, vyráží se strážci zákona i do terénu. „Policisty při jejich práci pozorujeme, a můžeme tak zjistit, co se ve službě děje,“ doplnil psycholog se čtyřletou praxí.

Při výjezdu mohou psychologové strážcům zákona ale i pomoci. Když je to potřeba, napomáhají k uklidnění situace.

To ale zdaleka není jejich jedinou náplní práce. „Podílíme se například i na výuce nových policistů. Učíme je mimo jiné to, jak mají lidem sdělovat nepříjemné zprávy,“ doplnil policejní psycholog.

S psychologem se zájemci o práci u policie setkají hned, když se ke službě ve sboru hlásí.

Drtivá většina ostatních lidí policejního psychologa neuvidí.

Jedni z mála, kteří se s dvojicí policejních odborníků v poslední době setkali, byli žáci jihlavské základní školy Otokara Březiny.

V rámci Veletrhu zdraví s nimi psychologové probírali například to, jaká nebezpečí na děti mohou číhat, když zůstanou samy doma nebo při jejich každodenní cestě do školy.