Tuto variantu by doporučil všem, kteří nemají svou stálou kancelář. „Je to prostor, který člověka nakopne. Důležitější než volný stůl a pracovní židle je ale především komunita lidí se stejným nebo podobným zaměřením. Seznámil jsem se tam s opravdu skvělou partou. I v tom může být coworking výhodou – posune vás dál,“ vyzdvihl Svoboda.

Coworking je ideální například pro začínající podnikatele. „A nejen pro ně, ale třeba i maminky na mateřské dovolené nebo lidi na volné noze, kterým se nevyplatí platit stálou kancelář, ale potřebují čas od času vypadnout z domu,“ přiblížil místopředseda humpoleckého coworkingového družstva Spolu Pavel Hrala.

Jediné podstatnější omezení mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem bude u nadchodu pro zvěř přibližně 95. kilometru dálnice D1.
Zpět do normálu. Jízda po D1 jedním pruhem mezi Humpolcem a Jeníkovem končí

Právě díky rozšíření práce z domova v období covidu vyhledává coworkingová centra stále více zájemců. „Řada zaměstnanců nechce být na homeofficu, protože jsou rádi mezi lidmi. Hledají možnosti, jak utéct z domu,“ potvrdila Markéta Jíchová z havlíčkobrodského Hubbru.

Na nedostatek klientů si tak nemohou stěžovat. „Ze začátku se lidé báli, pár z nich nám i odpadlo, ale postupně zase přibyli. Máme i stálé členy. Domluvili jsme se na nějakém fungování, dodržují pravidla, nesedí přímo vedle sebe, nosí respirátory a fungujeme víceméně bez problémů,“ popsala Jíchová.

Restart po pandemii

To naopak humpolecký Cowork:S pandemie na čas zavřel. „Po pandemii nás čeká takový restart. Během toho roku se toho strašně moc změnilo a uvidíme, kolik lidí se k nám vrátí. Určitě to nebude ta samá klientela jako na začátku,“ přemítal další z členů družstva Spolu Josef Handl a dodal, že zájemci se jim postupně ozývají.

Další vysočinské coworkingové centrum fungovalo v centru Jihlavy. Teď ale zavřelo. „Zrovna vyklízím. Není to ale proto, že bychom měli nouzi o klienty, v této oblasti jsme si vedli poměrně slušně. Končím z osobních důvodů, přestěhoval jsem se totiž do Karlových Varů,“ svěřil se Michal Kolařík z CityHUB Jihlava.

Památky na Vysočině. Zleva nahoře Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, vedle Židovská čtvrť Třebíč. Vlevo dole Bazilika sv. Prokopa Třebíč, vedle Státní zámek Telč
Památky UNESCO slaví: mezi nimi i romantická Telč. Podívejte na další unikáty

Kromě běžných pracovních záležitostí klienti coworkingových center mohou ve sdílených prostorech uspořádat třeba i přednášky, kurzy nebo různá školení. „Zastupuji místní akční skupinu a všechny naše aktivity pořádáme tady. Zorganizovali jsme tady i workshop základů práce na počítače pro seniory,“ zavzpomínal Hrala.

V budoucnu by mohla být tato centra vzájemně propojená. „Snažíme se zasíťovat všechny coworky na Vysočině. Humpolec by byl jakýmsi vzorem této služby. Nastavily by se tam základní parametry a požadavky, které by měla ostatní centra splňovat,“ nastínil své další plány Handl.

Lidé by tak zaplatili jen jeden poplatek a pracovali tam, kde se jim to zrovna hodí. Nemuseli by řešit několik registrací a platit různé pronájmy svého pracovního místa, ale měli by vše v jednom.

COWORKINGOVÁ CENTRA NA VYSOČINĚ:

Hubbr Havlíčkův Brod
10 hodin 400 Kč/měsíc
30 hodin 950 Kč/měsíc
60 hodin 1 350 Kč/měsíc
neomezeně 2 500 Kč/měsíc

Cowork:S Humpolec
10 hodin 400 Kč/měsíc
30 hodin 950 Kč/měsíc
60 hodin 1 350 Kč/měsíc
neomezeně 450 Kč/měsíc (platí pouze pro studenty)

Barborka coworking v Ledči nad Sázavou
celý den 4 000 Kč/den*
*uvedená cena je za celý prostor, ne jen místa pro jednotlivce