Studentky oboru design interiéru a bytových doplňků na Střední uměleckoprůmyslové škole v Jihlavě-Heleníně už teď vědí, že budou na prázdniny odcházet s dobrým pocitem.

Ve školním ateliéru v tomto týdnu poutaly pozornost studentské návrhy showroomu, tedy prodejního centra s komplexním servisem, pro havlíčkobrodskou firmu Málek, která se zabývá prodejem kvalitního oblečení. „Čekáme na závěrečné rozhodnutí Petra Málka, který z návrhů nakonec vyhraje," zdůraznil učitel Tomáš Kukla, který na práci osmnácti studentek třetího ročníku dohlížel.

Do pomyslného finále se dostalo pět prací, jejichž autorky si odnesly samé jedničky. „Nervózní z toho, čí návrh si pan Málek vybere, ani nejsme. Už samotná práce na návrhu nám přinesla cenné zkušenosti, které se budou do budoucna hodit," pustila se do řeči Tereza Hosová, jedna z jedničkářek.

Její spolužačka Marie Zouharová pak popsala, jak výsledná podoba modelu showroomu ze čtyřmilimetrového kartonu a v měřítku 1:20 vznikala. „Nejdřív jsme si návrh nakreslili na papír, pak jej zpracovali ve speciálním programu na počítači a v posledních dvou týdnech pracovali na vlastním trojrozměrném modelu," vysvětlila studentka.

Práce pro Petra Málka, havlíčkobrodského obchodníka ve společnosti Ramsey London, nebyla prvním kontaktem studentek z Helenína s praxí. Už loni spolupracovala třída s jihlavskou firmou Sapeli na návrzích tapet, kde se navíc spojila s podobně zaměřenou školou z Finska. A před několika týdny si návrh řešení kancelářských prostor z pera Denisy Milotové vybrali ve firmě Bosch Diesel. „Práce pro Bosch a pro pana Málka se lišily v tom, že pan Málek s námi všechno daleko častěji konzultoval, jezdil za námi, probíral podrobnosti," všimla si rozdílu Denisa Milotová.

Spojení studia s praxí nemají studentky jenom díky školním pracím, zájem o jejich znalosti a kvalifikaci je už i mezi příbuznými a známými. „Příbuzným jsem navrhovala celý byt, další po mně chtějí návrh kuchyně a obýváku," prozradila Denisa Milotová. „Já už jsem také radila s rozestavěním nábytku v interiéru," dodala Marie Zouharová.

Opravdová velká maturita čeká budoucí helenínské designérky v příštím roce, třída Tomáše Kukly je první, která mladý obor na jaře 2014 završí. „Tahle třída intenzivně pracuje od prvního ročníku a na úrovni znalostí je to znát. Studentky jsou na takové úrovni, na jaké je škola chtěla mít," ocenil práci Kukla.