„Očkovací látku proti prasečí chřipce jsme dostali už v pondělí. Ale byly tam malé nesrovnalosti, takže jsme látku poslali zpět,“ popsal asi nejvýstižněji situaci posledních dnů Josef Škárek, primář infekčního oddělení Nemocnice Jihlava. I proto třeba zdravotnické zařízení v krajské metropoli včera ještě neočkovalo, do boje s virem se pustí tedy ve středu.

A tak zřejmě jediným místem, kde se v úterý opravdu začalo s vakcinací, byl Pelhřimov. O necelých 24 hodin se přidají i další zařízení zřizovaná krajem v Třebíči, Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a také nemocnice v Mostišti.

„V první vlně ji dostane 220 zdravotníků, pak přijdou na řadu pacienti,“ popsal třebíčskou taktiku Leoš Novotný, ředitel nemocnice. Při ní se pochopitelně drží pandemického plánu, který určuje přesný postup, kdy a jaké osoby mají být očkovány proti viru H1N1. Obvodní lékaři, kteří také očkování zajišťují, čekají na seznamy vytipovaných pacientů, které dostanou od pojišťoven.

Ředitel gymnázia žije v napětí

V obvodu třebíčského praktického lékaře Borise Hronzy by se to mělo týkat šesti desítek lidí. „První dvě dávky si aplikuji já a sestra. Pak musí dorazit dalších osm lidí, protože lahvička s očkovací látkou je pro deset lidí. Čeká nás práce jako na telefonní ústředně. A protože někdo vakcínu odmítne, jiný nepřijde, myslím, že se zmatkům nevyhneme.“

„V našem kraji bylo nakaženo prasečí chřipkou 14 osob,“ zrekapitulovala aktuální situaci Alena Dvořáková, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. Nejvíce, 6, bylo na Žďársku, tři případy evidoval Pelhřimov, dva Havlíčkův Brod a Třebíč, jediného s virem H1N1 zatím zaznamenali v Jihlavě.

Zatímco případy prasečí chřipky se v kraji počítají na jednotky, tak klasická chřipka útočí především ve školních lavicích. Od čtvrtka mají prázdniny na Základní škole Švermova ve Žďáře nad Sázavou (880 žáků), naopak poslední den bez známek si budou užívat školáci v Žirovnici na Pelhřimovsku.
„Ve volnu jsme si hlavně hráli. Na počítači nebo venku,“ popsal svůj program posledních dnů žirovnický školák Karel Matějka.
S napětím sleduje počty nemocných ředitel gymnázia v Havlíčkově Brodě Milan Novák.

„Stav není příznivý, odhadujeme to tak na 18 procent marodů. Těžko můžeme vyloučit, že další den nebude situace radikálně jiná a my zavřeme školu.“ Podle pravidel ministerstva školství mohou ředitelé postižených škol po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí vyhlásit až pět dnů volna. To lze využít, když počet nemocných přesáhne 15 procent všech žáků a studentů.

Aktuální výsledky šíření chřipky v kraji budou známy na konci tohoto týdne. Do té doby neuvažují nemocnice o omezení návštěv, jedinou výjimkou jsou tak dvě oddělení v Havlíčkově Brodě.

S přibližně 580 lidmi, kteří pravděpodobně nepřežijí nápor šířící se prasečí chřipky, počítá pandemický plán kraje Vysočina. Ten vychází z celorepublikového plánu. Lidé z Vysočiny se v něm dozvědí i další zajímavé prognózy, kterak by dopad chřipky na obyvatele a veškeré dění na Vysočině mohl vypadat.

„Je hlášeno čtrnáct případů. Opatření v této fázi a v tomto počtu případů jsou především preventivní a jsou především odpovědností každého člověka. To znamená přísnější dodržování hygienických návyků,“ informovala mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.