Pravoslavní v úterý probdí noc, aby oslavili v chrámu svatého Jana Sanfranciského v Jezdovicích příchod narození Páně. Šestý leden je totiž pro pravoslavné hlavním dnem Vánoc. Věřící se v Jezdovicích scházejí v moderním pravoslavném chrámu, který v obci stojí už přes deset let.
Duchovním správcem zdejší samostatné pravoslavné církve je otec Jeremiáš Cvak. Ten také oslavy povede. „Očekávám, že se nás opět sejde kolem třiceti," poznamenal otec Cvak. První bohoslužba s liturgií začne už v 15 hodin odpoledne. Hlavní oslava Vánoc se svátečními bohoslužbami začíná až v deset hodin večer.
První sváteční bohoslužba se jmenuje Velké povečeří, následuje Jitřní bohoslužba a vše završuje půlnoční Svatá liturgie, která začíná v půl dvanácté. „Větší část oslav už je po půlnoci, tedy 7. ledna," doplnil Cvak s tím, že se po skončení bohoslužeb všichni sejdou na faře za chrámem, aby usedli k jednomu stolu. Hostina je totiž vyústěním čtyřicetidenního půstu, který pravoslavní věřící před Vánocemi drží. „Nejíme nic, co je živočišného původu. Týká se to tedy masa, mléka a vajec. Jedinou výjimkou jsou ryby, které můžeme," vyjmenoval zakázané potraviny v době předvánočního půstu Cvak.
Podle jeho slov není tento půst tak přísný, jako potom půst před Velikonocemi. Před nimi nejí pravoslavní ani ryby. Na hostině po nočních oslavách Vánoc už maso chybět nemusí. „Vždy záleží, co kdo na hostinu donese. Když ale 40 dní držíte půst, tak je třeba začít s jídlem opatrně," připomněl Cvak.
Na oslavy do Jezdovic každoročně přijíždějí lidé z různých koutů České republiky. Hlavní zpěvák je až z Boskovic. „Účast bude hodně záležet i na tom, jaké bude počasí. Zpěvák ale dorazit musí, tak snad nebude kalamita," dodal s narážkou na pondělní počasí Jeremiáš Cvak.
To, že pravoslavné Vánoce připadají na všední den, některým komplikuje situaci. Ale kdo chce a jen trochu může, ten si na oslavu čas udělá.
Na Vysočině fungují kromě Jezdovic ještě pravoslavné modlitebny například i v Jihlavě nebo v Třebíči.
K pravoslavné církvi se ve světě hlásí nejvíce věřících po římskokatolické církvi. Pravoslaví vyznávají především obyvatelé Řecka, Ruska a dalších slovanských států.