Nekončící řada chodců na přechodu dokáže paralyzovat dopravu i na několik minut. Zlepšit dopravní situaci na křižovatce ulic Tyršova a Tolstého by měly semafory.

„V určité hodiny tudy vede nepřetržitý had chodců, který úplně zastaví dopravu v Tolstého ulici. Je zde tedy potřeba nainstalovat takzvaný poptávkový semafor, jenž zabrání vzniku skupinek, které se táhnou jako korálky přes přechod," upřesnil náměstek jihlavského primátora pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal (ODS).

Podle náměstka je situace nejhorší v době, kdy místem chodí školáci do nedalekých škol. Především na gymnázium či na střední průmyslovou školu. Jde o dobu mezi sedmou a osmou hodinou, odpoledne je to doba hromadného odchodu z práce a ze škol.

Chodci tedy nebudou moci jako v současné době vstupovat na přechod libovolně, ale budou muset zmáčknout signalizační tlačítko, které jim dopravu v ulici Tolstého zastaví.

Tato úprava se ovšem některým chodcům nezamlouvá. „Nemyslím si, že semafor vyřeší to, aby se tu tvořily kolony aut. Předpokládám, že když na semaforu naskočí zelená, tak tam chvíli zůstane a než se zase rozjedou auta, tak se kolona utvoří," zamyslel se včera v ranních hodinách u přechodu Pavel Pazourek. Ten tam chodí každý den ráno kolem sedmé a připouští, že je někdy ten nepřetržitý tok lidí přes přechod opravdu dlouhý.

„Někdy zde stojí policisté, ale ti do toho, jak vstupujeme na přechod, nijak zvlášť nezasahují," podotkl Pazourek.

Lucie Petráková, která místem také často chodí, poznamenala, že někteří řidiči bývají dost nervozní, pokud se jim nedaří přes přechod dostat, a často se předky svých vozů nacpou až na přechod, aby chodce donutili se zastavit. „Je to nepříjemné, ale na jednu stranu řidiče kolikrát chápu, když už tam stojí delší dobu," dodala Petráková.

Nový semafor by měl právě tyto situace eliminovat a jasně určit, kdy budou moci chodci do silnice vstoupit.

V současné době jihlavští zastupitelé schválili objem investic, a zbývá tedy vybrat dodavatele signalizačního zařízení. „Předpokládám, že by se semafory mohly instalovat nejpozději v létě. Bude záležet na tom, jak dlouho bude trvat výběrové řízení," dodal Vymazal.

Součástí opatření za více než dva miliony korun má být ještě investice do rozšíření Tolstého ulice v místě podél vysoké školy ve směru na Jiráskovu ulici. „Při odbočování vpravo za vysokou školou do Jiráskovy ulice vznikají rovněž kolony aut, které musejí čekat na odbočení aut, která pokračují po ulici vlevo. Proto zde budeme prodlužovat pravý připojovací pruh, aby byl provoz plynulejší," vyjádřil se náměstek Vymazal.

Podobné opatření plánuje město i na křižovatce u City Parku ve směru od Brněnského mostu při odbočení na Masarykovo náměstí. I tam by se měl pravý odbočovací pruh prodloužit tak, aby se vozidla mohla dříve řadit do svých směrů.