Nebezpečí spočívá v aktuálních klimatických podmínkách. „V mapě jsou uvedená místa nebo úseky, kde lze i přes preventivní opatření (například zásněžky) a zimní údržbu očekávat možné komplikace ve sjízdnosti z důvodu silného větru a tvorby sněhových jazyků nebo závějí na vozovce nebo jejího namrzání z důvodu vlhkosti a kolísání teplot,“ upřesnil Buček. Podle mapy je pro řidiče rizikový například úsek silnice Kámen a Habry na Havlíčkobrodsku. Most přes vodní nádrž Švihov na Pelhřimovsku nebo most přes Velké Meziříčí na Jihlavsku.

Ilustrační snímek
Muži se porvali před soudem v Jihlavě, pouličních bitek přibývá

Jak dodal, mapa není a ani nemůže být úplná. „Má pouze vypíchnout ta místa v kraji, kde k uvedeným jevům za určitých podmínek na základě dosavadních zkušeností dochází často,“ vysvětlil Buček. Současně má mapa podle Bučka účastníkům silničního provozu připomenout, že takové jevy vznikají nenadále a často i na krátkých úsecích, například mostech. Obecně, kromě mostů, je z důvodu namrzání třeba věnovat zvýšenou pozornost i při průjezdu zastíněnými lesními úseky nebo v mlze. Na nafoukaný sníh na vozovce se pak řidiči musí připravit v otevřené krajině,“ poznamenal Buček. Každopádně nezbytné je přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky a dostatečně předvídat. Tomu by mohly napomoci i tyto informace.

Zimní riziková místa pro řidiče na Vysočině.Zimní riziková místa pro řidiče na Vysočině. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: ŘSD