VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před pochybnými prodejci varují v Třešti. Neubývá jich

Třešť - Takzvaní „šmejdi" obvolávali lidi z Třeště a okolí a zvali je na gastronomickou akci.

9.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Šestitisícovou Třešť trápí firmy, zabývající se nechvalně proslulými předváděcími akcemi pro seniory. Jedna z nich si začátkem tohoto týdne pronajala salonek v restauraci Svět na třešťském náměstí, aby zde předvedla nové trendy v gastronomii a lidem přiblížila informace o moderním vaření.

Seniorům volali organizátoři a zvali je na kulinářskou akci, která se měla uskutečnit toto pondělí od patnácti do osmnácti hodin a v úterý od devíti do dvanácti hodin. Firma si prý chtěla ověřit, zda by lidé měli zájem o zboží a služby, pokud by si v regionu otevřela provozovnu.

Vstup byl ale povolen jen někomu. Redaktorka Deníku tak narazila hned u vchodu. „Akce je určena starším lidem, a pozvánka na ni je nepřenosná," sdělila organizátorka akce u vchodu. To znamená, že dovnitř může přijít opravdu jen ten, kdo dostal telefonické pozvání na konkrétní jméno.

Ploténky a nádobí

Podle účastníků šlo ale o klasickou předváděcí akci, na které si senioři mohli koupit indukční ploténky a sady nádobí. „Nic jsem si nekoupil, nátlak na mě vyvíjený nebyl a chovali se velice slušně," sdělil senior, který odešel z akce ještě před skončením. Své jméno říci nechtěl s tím, že příště už ale takové pozvání odmítne.

Firma však s nepořízenou zřejmě neodešla. I z povzdálí bylo možné slyšet, jak se organizátoři s některými účastníky baví o výši jejich důchodů a o podmínkách splátek splátek.

Na akci dorazil také zástupce z České obchodní inspekce (ČOI), aby si ověřil, o jakou firmu jde a zda má vše řádně nahlášené. „Akce firmy Saving Europe s.r.o. byla nahlášená a veškeré náležitosti byly v pořádku," potvrdil inspektor Zbyněk Dařílek, který za inspekci v úterý dopoledne prodej v třeštské kontroloval.

Na otázku, zda nevadí, že firma lidi pouze obtelefonovávala a neposílala pozvánky, ČOI sdělila, že komunikace probíhala i formou SMS zpráv, což při dostatečně dlouhém sdělení informací o akci a o tom, jaké zboží se bude nabízet, stačí.

Předváděcí akce se však nelíbí vedení města ani zástupcům sdružení na obranu spotřebitelů.

V Třešti to totiž není za poslední měsíc jediná předváděcí akce. Před časem zase jiná firma zvala lidi do salonku konkurenční restaurace. „Doporučuji lidem, aby na takové akce nechodili. A pokud se o nějaké takové akci dozví, ať se nebojí ozvat, zavolají na město a my se zkontaktujeme s Českou obchodní inspekcí," vyzývá občany starosta Třeště Vladislav Hynk.

Ten se zajímá také o to, jak by město mohlo v podobných případech zasáhnout. Výraznou možnost, jak proti „šmejdům" zakročit, totiž v zákoně nemá. „Tím, že město zakáže podomní a pochůzkový prodej, si nepomůže. Snad jedině když se vedení města o takové akci dozví, může zkusit rozhlásit městským rozhlasem, aby lidé na žádnou takovou akci, kde se předvádí zboží, nechodili," navrhla řešení Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

I když je podle ní z pohledu ČOI vše v pořádku, vždy by měli být lidé při pozvání na podobnou akci obezřetní a nechodit na ni. „Zboží bývá několikanásobně předražené. Nádobí za třicet tisíc má v reálu hodnotu třeba jen tři tisíce. Medializace této problematiky je sice veliká, přesto lidé na tyto akce stále chodí a zadlužují se," konstatovala Mazalová.

Praktiky prodejců jsou také podle inspekce stále mazanější. Karel Havlíček, zástupce ředitele inspektorátu ČOI pro jižní Čechy a Vysočinu uvedl příklady, jak nyní prodejci inspekci matou. „Firmy nahlásí velký počet akcí na jeden termín, ale ve finále se uskuteční třeba jenom dvě. Inspektoři proto kolikrát přijdou na kontrolu, ale nahlášená akce se nekoná," poznamenal Havlíček.

Gerta Mazalová dále uvádí, že velkým problémem je kupování zboží na splátky. V takových případech bývá odstupování od koupě složitější, než když kupující zaplatí bez sjednání úvěru. „Lidé neví, co podepisují, jaké jsou tam sankce a poplatky. Hrozí jim, že přijdou o střechu nad hlavou," dodala Mazalová.

Když už si uvědomí, že udělali hloupost, mohou od kupní smlouvy do 14 dní odstoupit. I zde jsou ale rizika, že se jim firmu nepodaří dohnat. Tyto pochybné firmy totiž často mění název a provozovny. Dohledat je je potom složité.

Autor: Jana Kodysová

9.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení