1/4

close Karel Čáslavský. info Zdroj: Deník/Archiv zoom_in Karel Čáslavský.

Karel Čáslavský in memoriam

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti kultury)

Český filmový archivář, historik, publicista a moderátor, pracovník Národního filmového archivu. To byl Karel Čáslavský. Narodil se 28. ledna 1938 v Lipnici nad Sázavou a zemřel 2. ledna 2013 v Praze. Bylo mu pětasedmdesát let.

Už v těžké válečné době mu učaroval kinematograf a bystrý školák už tehdy prohlašoval, že půjde k filmu. Studia na Střední filmové škole v Čimelicích jej posunula nejprve k funkci asistenta produkce a později i režie, kterou vykonával od roku 1956 ve Filmovém studiu Barrandov. V roce 1964 se režijně podílel po boku Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka na hudební komedii Kdyby tisíc klarinetů. „Ten správný smysl kariéry a směr filmové tvorby přišel o sedm let později, kdy nastoupil do archivu Československé filmové tvorby. Zde se plně projevil a rozvinul jeho zájem o historii a archivářství,“ vzpomínal jeho bratr Jiří.

Čáslavského parketou se staly televizní pořady laskavého a inteligentního humoru. Například od roku 1979 to byl Komik a jeho svět. Scénky ze starých němých grotesek, jenž po Miloši Kopeckém převzal Milan Neděla měly u diváků velký úspěch a Karel Čáslavský připravil úctyhodných 228 dílů. Byl také duchovním otcem Videostopu, obdivoval dobu První republiky, dobu Tomáše G. Masaryka a Karla Čapka. V roce 2002 obdržel Čestnou medaili TGM, udělovanou Předsednictvem Masarykova demokratického hnutí. Během vyhlašování výsledků ankety TýTý 2009 byl uveden do Dvorany slávy této soutěže.

loading
arrow_left Předchozí
1/4
Další arrow_right