Situaci příliš nepomohou ani závory, které se nedávno objevily před prodejnou Lidl v Okružní ulici. Podle mluvčí Zuzany Holé jsou již v provozu. Důvod jejich instalace byl prozaický – řidiči využívali plochu poblíž zastávky MHD pro dlouhodobé stání a zákazníci obchodu mnohdy neměli kde zaparkovat. „Na parkovišti je 90 minut zdarma, což je podle našich zkušeností doba pro běžné nákupy dostačující. Pokud zákazník tuto dobu překročí, může se obrátit na kolegy v prodejně, kteří jim umožní odjezd zdarma,“ dodala Holá.

Placené parkoviště je i u druhé prodejny Lidl v Jiráskově ulici, stejně jako v nákupním centru City Park bylo zpoplatněno na začátku roku 2016. V prosinci se přesto dvě parkovací patra pod nákupním centrem snadno zaplní. „Kapacita 800 parkovacích míst je v době adventu zejména o víkendech limitní. Najít místo tedy chvíli trvá, ale troufám si říci, že se to téměř vždy povede,“ potvrdila Jana Vránová, manažerka marketingu City parku. V exponovaných časech pomáhají i speciální opatření jako krátkodobé otevření nouzového výjezdu do ulice Tovární.

Ilustrační foto
Adventní zpěvy v sobotu zazní v Jihlavě

V City parku už mají vyhodnocený poslední listopadový víkend v letošním roce, přijelo o deset procent více aut než loni. „Řádově lze prozradit, že během předvánočních víkendů evidujeme celkově více než dvacetiprocentní nárůst počtu nakupujících,“ dodala mluvčí. V obchodním centru je o víkendu pět hodin parkování zdarma, čehož využívají nejen zákazníci.

Jiní řidiči však zaparkují ve městě, často i tam, kde to není dovoleno. „Jihlavu trápí nedostatek parkovacích míst, v předvánočním období tato situace kulminuje, zaznamenáváme zvýšený počet dopravních přestupků spáchaných špatným parkováním,“ potvrdil Stanislav Maštera z jihlavské městské policie. Doplnil, že od letošního října nelze špatné parkování řešit napomenutím, musí přijít ke slovu pokuta. Na struhou stranu takzvané botičky nasazují strážníci jen ve výjimečných případech.

Nejlepším řešením podle strážníků je využít parkovací plochy v okrajových částech města, případně zaparkovat u nákupních center, kam ostatně většina návštěv v předvánoční době také míří. „V případě vjezdu do centra města by měly řidiči respektovat dopravní značení a zbytečně tak nevystavovat placení pokut,“ uzavřel Maštera. O víkendu se dá v některých časech bezplatně zaparkovat i na náměstí, musí tam ale být zrovna volné místo.