Co se mění v Jihlavě?

Nový systém rozdělí město do oblastí, které jsou podobně velké a mají podobný počet obyvatel. Na letošní květen se chystá první etapa zavádění nových pravidel, ta se bude týkat následujících oblastí:

Změny v parkování v JihlavěZměny v parkování v JihlavěZdroj: Deník/Markéta Evjáková01 centrum – obvod historického centra města v linii hradeb,

02 Tyršova – mezi ulicemi Dvořákova, Jiráskova, Fritzova, třída Legionářů a centrem města,

03 Havlíčkova jih – mezi ulicemi Třída Legionářů, Fritzova, Třebízského, Srázná, parkem Malý Heulos a centrem města,

32 Křižíkova – v okolí Brněnské ulice a starého Brněnského mostu,

52 U Pivovaru – mezi ulicemi 17. listopadu, Jiráskova, Dvořákova a v okolí Štefánikova náměstí.

Parkování na Třídě Legionářů, ilustrační foto
Jihlava zavede od května parkovací zóny. Postupně budou téměř po celém městě

Později během roku 2023 přibudou oblasti:

04 U Městského nádraží – mezi ulicemi Havlíčkova, Fritzova, Jiráskova a městským nádražím,

05 Úvoz – mezi ulicemi Srázná, Třebízského, Havlíčkova, Okružní a parkem Malý Heulos.

Na rok 2024 radnice připravuje rozšíření systému parkování směrem k nemocnici a do sídlišť Evžena Rošického, U Hřbitova a Telečská.

Co se mění pro rezidenty a abonenty?

Rezidenti, tedy obyvatelé v lokalitě a abonenti, což jsou podnikatelé z dotčené oblasti, budou mít možnost si zaplatit dlouhodobé parkování a to na tři, šest nebo dvanáct měsíců. „Nový systém parkování podstatně rozšíří počet parkovacích míst, která budou podléhat zpoplatnění, v první etapě během roku 2023 o jednadevadesát procent,“ uvedla Kateřina Fuxová z odboru dopravy.

Dle principu květinky budou nově moci rezidenti a abonenti parkovat nejen ve své, ale také ve všech sousedních oblastech s výjimkou centra. Zaplatit si jedno konkrétní místo pak nebude možné, na druhou stranu půjde parkovací oprávnění vyřídit i zaplatit online bez cesty na úřad.

U Štefánikova náměstí parkují desítky aut. Zřejmě tak budou stát i potom, co to nebude zadarmo.
Parkování v Jihlavě: více placených zón, zruší bezplatné stání na náměstí

K nákupu dlouhodobého parkovacího oprávnění na dvanáct měsíců dostanou rezidenti a abonenti také volné hodiny pro parkování návštěv nebo třeba řemeslníků. „Majitelé budou mít dvě stě nebo tři sta hodin ročně, další si mohou přikoupit. V momentě, kdy přijede návštěva nebo řemeslník, zadá rezident SPZ do sytému a auto bude oprávněné parkovat v modré zóně,“ popsal radní pro dopravu David Beke.

Co se změní návštěvníkům?

Parkovací místa u významných cílů jako je náměstí, u Horáckého divadla nebo u DKO budou pak přes den určena návštěvníkům. Parkovné bude možné platit u automatu nebo přes aplikaci pro mobilní telefony. Mohou parkovat i jinde, i tam za to budou platit. „Pokud do centra Jihlavy dojíždíte autem na delší dobu, bude připraveno cenově zvýhodněné parkování v okolí třídy Legionářů a na parkovišti za Billou,“ doporučila Fuxová.