Trochu jiný pohled na věc ale pochopitelně mají podnikatelé, kteří z hustého provozu na mezinárodní trase těží. Jedněmi z nich jsou zmrzlináři z Vílance, kde se v létě stojí fronty a zákazníci se rádi vrací. Jiní zastaví jen ze zvědavosti, protože jedou zrovna okolo třeba do Chorvatska. Není jisté, jak tomu bude ve chvíli, kdy po silnici nebudou tisíce aut denně. Dle Ředitelství silnic a dálnic by měla stávající I/38 zůstat průjezdná, pokud si jí převezme do své správy Kraj Vysočina.

Jiří Doležal, který stánek se zmrzlinou ve Vílanci provozuje s manželkou, připustil jisté obavy. „S tématem přeložky žijeme už hezkých pár let. Nyní, kdy se situace výrazně změnila a kopnutí do země přiblížilo, cítíme i my možnost jistého existenčního problému,“ reagoval Jiř Doležal pro Deník.

Obchvat - illustrační foto
Přeložka silnice z Jihlavy do Stonařova odlehčí obcím na trase. Podívejte se

Ani nyní neztrácí optimismus a věří ve věrnost zákazníků. „Ano, o dovolenkové projíždějící pravděpodobně přijdeme, ale nepředpokládáme, že by se z Vílance stala obec duchů,“ uvažoval nahlas. Podle něj vše ukáže první rok po otevření přeložky. Ta má začít motoristům složit v roce 2032.

Zmrzlináři se však na budoucnost připravují a tak začali pracovat na otevření nového provozu v Novém Hubenově, který budují dle jejich slov jako taková „zadní kolečka“. „Právě první rok s přeložkou ukáže, zda ve Vílanci dál setrváme, nebo naše zmrzlinové úsilí komplet přesměrujeme do Nového Hubenova,“ řekl zmrzlinář.

Jiří Doležal zvládá téměř vše okolo zmrzliny sám s přítelkyní.Neztácejí přitom úsměv na tváři.
Z Prahy se na Pelhřimovsko jezdí přes Vílanec, těší majitele zmrzlinového stánku

Lidé by tak o usměvavou a přátelskou obsluhu, dobrou zmrzlinu netradičních příchutí, facebookové ankety, ani zajímavá videa z výroby přijít neměli. Jen je možné, že budou muset jezdit jinam. Minimálně v nejbližších létech ale budou mít na výběr dva stánky. Ten ve Vílanci už je široko daleko vyhlášený, v Novém Hubenově letos otevře poprvé. 

ZKOUŠELI JSTE NÁŠ NOVÝ KVÍZ? Exotická mušle i tradiční lipový list ve znaku. Poznejte obec na Vysočině

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová