„Toto je vláda destrukční, která nám usiluje o životy,“ hřímá v pondělí ráno před největší firmou na Vysočině, Bosch Powertrain předseda odborové organizace Roman Bence.

Následně začne vysvětlovat, co mu vadí. „Oni říkají, že s námi jednají. My rozlišujeme, co je vyjednávání, spolurozhodování a co jenom informování. Vláda informuje odbory o tom, co chtějí udělat. A rovnou řeknou do médií, že nepočítají s výraznými změnami,“ říká a následně se ozve hlasité pískání z davu, který drží vlajky a transparenty.

V pondělí se do stávky zapojí na Vysočině dvě stovky škol.
Kdo se na Vysočině zapojí do školské stávky? Deník připravil přehled škol

„Fialo, důvěru lidí dávno nemáš, za Nutellu se neschováš,“ zní text na jednom z nich. „Pan premiér Fiala před poslední demonstrací před vládou odjel do Jeseníků a nyní odjíždí na Vysočinu. Myslím si, že utíká, místo aby přišel on i ministři. Mohli by na demonstraci vystoupit, asi se bojí,“ soudí Jiří Kovář z Okříšek, zatímco nastupuje do autobusu spolu s dalšími demonstranty.

Od cesty do Prahy si slibuje, že začne pořádný sociální dialog. „Prostor na jednání je a je i v rozpočtu, kupujeme předražená letadla, která se nad Českou republikou ani neotočí,“ přidává svůj názor na stav vládní kasy. V hlavním městě neočekává davy lidí, je přeci jen pracovní den. „Ale mám radost, že některé firmy přistupují k tomu, že se přeruší práce. Není to akce mířená proti zaměstnavatelům,“ vysvětluje.

Video: Do Prahy jely z Jihlavy tři autobusy plné nespokojených lidí.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Další šéf odborářů ve firmě Bosch Powertrain Ladislav Melichar pak říká, že přímo od firmy jednou dva autobusy, jeden další nabírá lidi po Jihlavě. „Počítali jsme s tím, že nepojedou všichni zaměstnanci. Možná ale nastane doba, kdy pojedou všichni a všichni budou demonstrovat,“ odhaduje.

Výrobu v Jihlavě tak odbory v pondělí omezily jen částečně. „Zaměstnanci nebudou na pracovištích nahrazeni a zaměstnavatel nám nebude případné ztráty vyčíslovat,“ popisuje s tím, že spolupráce s odbory v desítkách firem na Vysočině funguje, v úzkém kontaktu je také s ostatními pobočkami firmy Bosch v republice.

Základní škola Švermova v pondělí provoz zrušila
Ve Žďáře se zapojili do stávky. Zavřené jsou školy, školky i jídelny

Před odjezdem doufá, že půjde o pokojný protest. „Příště budeme pokračovat, můžeme přitvrdit. Teď bych to viděl jen jako upozornění vládě, že lidé jsou nespokojeni,“ předesílá. Počítá ale s tím, že bude demonstrací více. „Vláda s námi dva roky prakticky nemluví, jen oznamuje, co budou dělat, mění svá rozhodnutí ze dne na den a dopady na tu společnost jsou obrovské. Nevěřím, že změní rétoriku během krátké doby,“ uzavírá.