Tak živo bylo u hradu Rokštejn na Jihlavsku snad naposledy začátkem patnáctého století, kdy se Zikmund z Křižanova rozhodl sešikoval svoje houfy a vydal se přepadnout Jihlavu.

Významnou historickou událost, od které letos uplynulo už šest set dvacet let se rozhodlo Muzeum Vysočiny v Jihlavě připomenout v sobotu originálním turistickým pochodem, místy kudy tehdy Zikmund a jeho ozbrojenci na Jihlavu táhli. Začátek v deset hodin dopoledne pod hradní zříceninou nedaleko obce Panská Lhota ale moc optimismu nenabízel. Na místě byli jen pořadatelé a novináři. „Počasí je nádherné. Slunce svítí, ale ten silný vítr nás asi zrazuje,“ povzdechla si Dana Oberreiterová z jihlavského muzea. Všechno se ale mělo změnit.

Rybník Peklo je oblíbený v zimě i v létě.
Polná v zimě: podívejte se, jak to vypadá v jednom z pěti měst Jihlavska

Jako první posel dobrých zpráv dorazil na místo Marek Ondráček s partnerkou. Marek přijel až z Karlštejna. „Pozvala mě přítelkyně, která bydlí v Havlíčkově Brodě. Dneska je krásně. Okolí Brtnice známe, tak jsme si řekli, proč si nevyrazit,“ poznamenal turista číslo jedna. Vybral si nejdelší trasu, přes dvacet kilometrů. Turisté měli pod Rokštejnem na rozdíl od tehdejších ozbrojenců, možnost volby. Mohli si vybrat trasu podle svých schopností. Od té nejdelší přes dvacet kilometrů, po nejkratší dětskou, sedm kilometrů dlouhou.

V houfech

Příchod prvního turisty rozhýbal ledy. Za pár minut přišla dobrá zpráva, že od vláčku z Brtnice míří na Rokštejn desítky lidí s batohy. Na první pohled výletníci. Zprávy neklamaly. Během pouhé půl hodiny se ke zřícenině blížili turisté v celých houfech z různých koutů republiky.

V Horácké multifunkční aréně se může hrát hokej, basketbal, být tam výstava letadel nebo i koncert filharmonie.
Konkrétní datum. Horáckou arénu začnou stavět o prázdninách

Z Počátek na Pelhřimovsku přijel například Oldřich Vobr, který, jak upřesnil, třímá zástavu turistů z Písku, neboť odtamtud pochází. Výlet kolem Rokštejna ho těší. Samozřejmě půjde tou nejdelší trasou.

Poměrně kratší cestu na Rokštejn měl Stanislav Balík z Jihlavy. Pochod pojal jako malou rozcvičku. „Jsem z turistického oddílu Jihlava Bedřichov. Třiadvacátého dubna u nás v Jihlavě chystáme velké zahájení turistické sezony,“ upřesnil.

Na koloběžkách

Z Jihlavy přijely i dvě malé slečny. Šárka a Markéta Novákovy. Trasu se rozhodly projet na nových koloběžkách. „Dostaly jsme je k Vánocům. Už jsme na nich jezdily, ale tak dlouho ještě ne. Jde s námi taťka. Kdyby nám nestačil, počkáme na něj,“ dodaly se smíchem.

Archeologové věří, že pod náměstím něco najdou.
Obří díra na jihlavském náměstí: archeologové už tam začali kopat. Podívejte se

Jak vysvětlila Dana Oberreiterová, tato netradiční akce má pro Jihlavu velký historický význam. „Přepadení Jihlavy bylo ozbrojenou akcí oddílů moravské šlechty pod vedením Zikmunda z Křižanova podporující Prokopa Lucemburského a jeho bratra českého krále Václava IV. proti vojenské posádce města Jihlavy,“ vysvětlila. Zikmund pocházel z Rokštejna, proto turistický pochod začínal právě pod zříceninou.

Přepadení Jihlavy se odehrálo devatenáctého února, kdy se nájezdníci chtěli vplížit za městské hradby v místech poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie a přilehlého kláštera minoritů. Přepadení bylo však záhy mnichy prozrazeno a včasným zásahem městské posádky také úspěšně odraženo. Jihlava si tuto událost připomíná oslavami nazvanými Kapří den.