„Masarykovo náměstí bylo zprůjezdněné kvůli volební komisařům, aby se k radnici nemuseli sjíždět jenom z jednoho směru a nebylo zahlcené pouze jedno parkoviště. Náměstí bude průjezdné znovu od 26. do 27. ledna,“ informoval z odboru dopravy jihlavského magistrátu Hynek Schimmer.

Již mnoho let průjezd kolem jihlavské radnice zakazuje dopravní značka Zákaz vjezdu všech motorových vozidel, která se nachází před kostelem svatého Ignáce z Lyoly a ve druhém směru je poblíž postranní ulice z náměstí U Mincovny.

„Tento zákaz platí asi dvacet let. V minulosti už byl vyzkoušen noční průjezd náměstím, který měl platnost do sedmi hodin ráno. Všichni řidiči ve směru od Brtnice do Bosche tak jezdili přes náměstí. V současné době, kdybychom to opět takto povolili, tak by čekající auta na křižovatce u nákupního centra City Park stála až před radnicí,“ uvedl náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Asi 150 metrů dlouhý neprůjezdný úsek by mohl být znovu otevřen za několik měsíců při rekonstrukci Brněnského mostu. „Náměstíby se mohlo třeba částečně zprůjezdnit. Budeme to ale ještě vyhodnocovat. Čekáme na urbanistickou studii náměstí, která by měla řešit i dopravu,“ dodal Výborný.

Ilustrační foto
Nejvíce lidé platí za vodu na Žďársku a Jihlavsku

Průjezd náměstím řidiči již vítají. „Při opravě Brněnského mostu by to prospělo dopravě v Jihlavě, hlavně na Březinkách a dalších objízdných trasách. Já osobně bych si přes náměstí zkrátil cestu například při cestě do City Parku,“ pochválil nápad zprůjezdnění náměstí řidič Luboš Římal.

Průjezdnost a dočasnou neprůjezdnost náměstím řeší také telčská radnice. Vedení města totiž nechce mít v průběhu turistické sezony ze svého náměstí Zachariáše z Hradce parkoviště.

„S začátkem turistické sezony budou moct na náměstí opět vjet pouze auta s povolením, stejně jako tomu bylo minulý rok. Řidiči totiž na náměstí vjížděli, kdy chtěli, a parkovali, kde chtěli. Už se to ale podstatně zlepšilo,“ sdělil starosta Telče Roman Fabeš.

Turistická sezona začne s prvním červnem a potrvá do konce září. Po tuto dobu bude u Horní brány stát dopravní značka upozorňující na zónu s dopravním omezením. Výletníci budou muset parkovat jinde.

Senioři měli z daru radost.
OBRAZEM: Seniorům vyplnili přání. Dali jim pojízdný záhon