Preventivní akce proběhne v modré chodbě jihlavské nemocnice, spojující interní s diagnostickým pavilonem, v pondělí 7. dubna mezi 
9. a 14. hodinou. Prevence může zachránit život.

Kuřákům se bude na místě měřit oxid uhličitý v plicích 
a nabídnuta jim bude pomoc Poradny pro odvykání kouření. Epidemiologická sestra ukáže, jak si správně umýt 
a vydezinfikovat ruce, a vysvětlí, proč je mytí rukou důležité. „Měřit se bude také hodnota glykemie. Zástupci státního zdravotního ústavu určí zájemcům výši cholesterolu. Ukážou také, jak správně odstranit klíště a chránit se před klíšťovou encefalitidou. Poradit se budete moci i o očkování," řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Na místě bude také stánek VZP, kde budou měřit krevní tlak a vypočítají BMI. Na kožním oddělení lidem vyšetří znaménka a nutriční poradci 
z firmy Indica je změří na speciální váze. V tento den bude také bez objednání přístupné mamografické vyšetření. To jediné bude zpoplatněné podle platného ceníku. „Pokud ženy splní požadované podmínky na vyšetření, tedy že jsou starší 45 let a na vyšetření jdou po dvou letech, platit nemusí. Žádanku na vyšetření dostanou na místě," dodala mluvčí.

Maketa střeva

Další letošní novinkou je obrovská maketa střeva, kde lidé budou moci díky průvodci zjistit vše o rakovině tlustého střeva. Ročně jí onemocní až osm tisíc lidí, včasné testy přitom mohou zachránit život. Maketa zapůjčená firmou Roche by měla být umístěna venku před hlavním vchodem do nemocnice. V případě špatného počasí bude uvnitř areálu u bufetu Slunečnice.

O posledně konaný Den zdraví nemocnice zaznamenala velký zájem. „Přišly stovky lidí, největší zájem byl 
o měření cholesterolu a tlaku. Preventivní prohlídky mohou zachránit život. To se potvrdilo před několika měsíci, kdy jsme u dvou pacientů zachytili nádorové onemocnění kůže," uvedla náměstkyně ošetřovatelské péče nemocnice Jarmila Cmuntová. V tento den bude možné využít i speciální slevy v nemocniční lékárně.

ZUZANA MUSILOVÁ