Podívá se do několika firem a na vrtulníkovou základnu v Náměšti nad Oslavou, na několika místech bude besedovat s lidmi. Prezident Vysočinu navštíví s manželkou Ivanou, která bude mít vlastní program v doprovodu manželky hejtmana. Celkový program je letos oproti loňské návštěvě volnější, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

První den prezident zahájí v budově krajského úřadu setkáním se zastupiteli kraje a řediteli příspěvkových organizací. Ve společnosti Jihlavan Airplanes, která se chystá vstoupit na čínský trh, se seznámí s výrobou letadel a bude besedovat se zaměstnanci. "Prezident pak chce položit květiny k dubové aleji Petra Vejvody v Novém Veselí a otevře tam naučnou Vodní stezku," řekl hejtman. Alej věnovanou studentovi zavražděnému choromyslnou ženou ve žďárské škole zasadil Zeman společně s hejtmany loni na podzim.

Ivana Zemanová mezitím navštíví Telč, kde si prohlédne nedávno otevřené podzemí. Měla by zavítat také na kozí farmu v Ratibořicích na Třebíčsku.

Další den návštěvy zavede prezidenta na Třebíčsko do společnosti Mann - Hummel, která vyrábí filtrační systémy. Prohlédne si také vrtulníkovou základnu v Náměšti nad Oslavou a setká se s občany. V plánu je rovněž návštěva památníku Bible Kralické v Kralicích nad Oslavou a beseda s lidmi v Telči.

Prezidentova manželka si prohlédne výrobnu čokoládových bonbonů v rodinné firmě Kamila Chocolates ve Vyskytné nad Jihlavou. V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou předá výuční listy prvním absolventkám, které ve vězení dokončily rekvalifikaci v oboru kuchař - číšník. Závěrečný den návštěvy Vysočiny zahájí Zeman v zemědělském družstvu v Lípě na Havlíčkobrodsku a setká se s lidmi na náměstí v Havlíčkově Brodě.

Jako dar by si měl prezident odvézt z Vysočiny skleněnou plastiku, jeho žena perlový náhrdelník. Prezidentská kolona by měla v kraji najezdit kolem 400 kilometrů. Náklady na zajištění prezidentské návštěvy vyjdou podle Ivany Šteklové ze sekretariátu hejtmana přibližně na 250.000 korun. Konečná podoba návštěvy by po schválení prezidentskou kanceláří měla být potvrzena tento týden.

Zeman navštívil Vysočinu oficiálně poprvé loni koncem června. Původně měl přijet už koncem roku 2013, ale kvůli úrazu kolena návštěvu zrušil. Podle Běhounka lze očekávat, že po letošní oficiální návštěvě zůstane v Novém Veselí, kde má chalupu, na několikadenní dovolené.