Stát se jedním z pořadatelů festivalu Prázdniny v Telči je poněkud netradiční letní prací. Odměnou pro dobrovolníky však nejsou peníze, ale zážitky a zkušenosti. Jedním z pořadatelů je i Marek Čáp, který letos pojede do Telče pomáhat již po čtvrté.

Festival prázdniny v Telči nenabírá žádné placené brigádníky. „S organizací pomáhají pouze dobrovolníci, kteří se stanou součástí týmu pořadatelů. Za odměnu mohou, po dobu, kdy na festivalu pomáhají, chodit na všechny akce spojené s Prázdninami v Telči, zadarmo," vysvětluje Marek Čáp.

Někteří dělají spíš jen atmosféru

Dobrovolníci se na festivalu starají o vše potřebné od chodu tvůrčích dílen, prodeje lístků, zapojování techniky až po nošení a sklízení laviček. Každý dělá to, co je právě potřeba, a také to, co ho baví. „Někteří lidé dokonce dělají spíš jenom atmosféru," pousměje se Marek Čáp.

Sám si vyzkoušel práci v tvůrčích dílnách, roli barmana, kdy zajišťoval občerstvení pro účinkující i pořadatele, a také prosté nošení věcí. „Nejvíce mě asi bavila práce s dětmi v dílnách, i když nalévání alkoholu je taky zábava," vzpomíná dobrovolník.

Většina pořadatelů se sejde den před zahájením Prázdnin v Telči a rozdělí si činnosti. Každý den se pak znovu setkají na poradě. „Řešíme tam, co kdo udělal dobře a co špatně. Diskutujeme také, co by se dalo ještě zlepšit."

K práci na festivalu se Marek Čáp dostal přes kamarády. „Zeptali se mě, proč s nimi nejezdím a jestli s nimi tedy nechci taky vyrazit. Tak jsem jel," líčí pořadatel.

Každému dobrovolníkovi stačí, když napíše žádost Milanu Kolářovi, který festival zaštiťuje, že by chtěl také být součástí týmu. „Ještě jsem neslyšel, že by někoho odmítl, ale je raději, když už toho člověka odněkud zná. Nebo když mu uchazeče doporučí kamarádi, se kterými on už má dobré zkušenosti," upozorňuje Čáp případné zájemce.

Počet pořadatelů není nijak omezen, a tak se jich na Prázdninách v Telči každoročně sejdou desítky, i když by podle Marka Čápa práci mohlo zvládnout daleko méně lidí. „Jsme raději, že je nás víc. Můžeme svoji práci dělat víc v klidu a navíc nám zbude i nějaké to volno na návštěvu koncertů a dalších akcí. Všichni si to pak více užijí, " vysvětluje pořadatel.

Dobrovolníci navíc mají zajištěné i určité zázemí pro pobyt na festivale, patří mezi ně například místnosti, kde mohou přespávat ve spacácích. „Je to tady ale takové hodně volné, takže to často dopadá tak, že spousta pořadatelů spí tam, kde právě usne," vypráví Marek Čáp.

Pořadatelé usnou kdekoli, i v kašně

Každoročně někteří z pomáhajících spí venku, jednou prý dokonce někdo usnul v kašně. „Takové historky by ale měly na festivalu raději i zůstat," směje se.

Jídlo si většinou každý zařizuje sám. „Na štábu ale máme kuchyň, kde může každý pořadatel, který zrovna chce, uvařit. Jídlo také může za pár korun prodat v dílně," líčí Marek Čáp. Často jim tak vaří i profesionální kuchaři, kteří se v týmu pořadatelů každoročně objevují.

Prázdniny v Telči se letos budou konat už po jednatřicáté. Letos začnou večer 26. července a skončí až 11. srpna, budou tak trvat více než čtrnáct dní. „Nejradši bych zůstal po celou dobu konání festivalu, ale nemám tolik času. Když to dobře půjde, zůstanu tam tak týden," doufá Marek Čáp.

Dvakrát už pomáhal na telčských prázdninách po celou dobu konání akce. Stejně jako každý pořadatel může po domluvě přijít a odejít, kdy se mu zachce. Nejvíc ze všeho se těší na opětovná setkání s kamarády a na to, že se ve svém volnu bude moci podívat na nějaké koncerty.

Ve volnu chodí zdarma na koncerty

Práci na festivalu považuje za velkou životní zkušenost. „Člověk se naučí pracovat s lidmi, řešit krizovější situace, kdy je potřeba rychle něco sehnat nebo udělat," vysvětluje dobrovolník. Tyto schopnosti Čáp využije i ve svém budoucím povolání. Chce se totiž stát lékařem. „Navíc jsem se seznámil se spoustou lidí a získal nové kontakty, což se vždycky hodí," říká pořadatel.

Práce na jiných festivalech však mladého dobrovolníka neláká. „Prázdniny v Telči se hodně liší od jiných festivalů. Jsou hodně zaměřeny na práci s dětmi a jsou také mnohem delší než ostatní podobné akce. Bavil by mě pouze festival obdobného rázu," vysvětlil Marek Čáp s tím, že stejně nemá tolik času, aby pomáhal na více kulturních akcích. Studuje totiž třetím rokem medicínu a hraje na housle v kapele Jak chceš.

Právě s hudební skupinou Jak chceš bude v rámci kulturní akce Prázdniny v Telči vystupovat na dvou koncertech, v den zahájení a v den ukončení festivalu.

HELENA FIŠAROVÁ