VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při práci na festivale jsou odměnou zážitky

Jihlava - Marek Čáp letos pojede pomáhat na Prázdniny v Telči již po čtvrté. Stihl si vyzkoušet práci v tvůrčích dílnách i roli barmana.

12.7.2013
SDÍLEJ:

Každý pořadatel si svoji dobrovolnickou činnost na Prázdninách v Telči jaksepatří užívá, výjimkou není ani student Marek Čáp. Ze všeho nejvíc ho baví tvůrčí dílny, kde pracuje s dětmi.Foto: Prázdniny v Telči/ archiv

Stát se jedním z pořadatelů festivalu Prázdniny v Telči je poněkud netradiční letní prací. Odměnou pro dobrovolníky však nejsou peníze, ale zážitky a zkušenosti. Jedním z pořadatelů je i Marek Čáp, který letos pojede do Telče pomáhat již po čtvrté.

Festival prázdniny v Telči nenabírá žádné placené brigádníky. „S organizací pomáhají pouze dobrovolníci, kteří se stanou součástí týmu pořadatelů. Za odměnu mohou, po dobu, kdy na festivalu pomáhají, chodit na všechny akce spojené s Prázdninami v Telči, zadarmo," vysvětluje Marek Čáp.

Někteří dělají spíš jen atmosféru

Dobrovolníci se na festivalu starají o vše potřebné od chodu tvůrčích dílen, prodeje lístků, zapojování techniky až po nošení a sklízení laviček. Každý dělá to, co je právě potřeba, a také to, co ho baví. „Někteří lidé dokonce dělají spíš jenom atmosféru," pousměje se Marek Čáp.

Sám si vyzkoušel práci v tvůrčích dílnách, roli barmana, kdy zajišťoval občerstvení pro účinkující i pořadatele, a také prosté nošení věcí. „Nejvíce mě asi bavila práce s dětmi v dílnách, i když nalévání alkoholu je taky zábava," vzpomíná dobrovolník.

Většina pořadatelů se sejde den před zahájením Prázdnin v Telči a rozdělí si činnosti. Každý den se pak znovu setkají na poradě. „Řešíme tam, co kdo udělal dobře a co špatně. Diskutujeme také, co by se dalo ještě zlepšit."

K práci na festivalu se Marek Čáp dostal přes kamarády. „Zeptali se mě, proč s nimi nejezdím a jestli s nimi tedy nechci taky vyrazit. Tak jsem jel," líčí pořadatel.

Každému dobrovolníkovi stačí, když napíše žádost Milanu Kolářovi, který festival zaštiťuje, že by chtěl také být součástí týmu. „Ještě jsem neslyšel, že by někoho odmítl, ale je raději, když už toho člověka odněkud zná. Nebo když mu uchazeče doporučí kamarádi, se kterými on už má dobré zkušenosti," upozorňuje Čáp případné zájemce.

Počet pořadatelů není nijak omezen, a tak se jich na Prázdninách v Telči každoročně sejdou desítky, i když by podle Marka Čápa práci mohlo zvládnout daleko méně lidí. „Jsme raději, že je nás víc. Můžeme svoji práci dělat víc v klidu a navíc nám zbude i nějaké to volno na návštěvu koncertů a dalších akcí. Všichni si to pak více užijí, " vysvětluje pořadatel.

Dobrovolníci navíc mají zajištěné i určité zázemí pro pobyt na festivale, patří mezi ně například místnosti, kde mohou přespávat ve spacácích. „Je to tady ale takové hodně volné, takže to často dopadá tak, že spousta pořadatelů spí tam, kde právě usne," vypráví Marek Čáp.

Pořadatelé usnou kdekoli, i v kašně

Každoročně někteří z pomáhajících spí venku, jednou prý dokonce někdo usnul v kašně. „Takové historky by ale měly na festivalu raději i zůstat," směje se.

Jídlo si většinou každý zařizuje sám. „Na štábu ale máme kuchyň, kde může každý pořadatel, který zrovna chce, uvařit. Jídlo také může za pár korun prodat v dílně," líčí Marek Čáp. Často jim tak vaří i profesionální kuchaři, kteří se v týmu pořadatelů každoročně objevují.

Prázdniny v Telči se letos budou konat už po jednatřicáté. Letos začnou večer 26. července a skončí až 11. srpna, budou tak trvat více než čtrnáct dní. „Nejradši bych zůstal po celou dobu konání festivalu, ale nemám tolik času. Když to dobře půjde, zůstanu tam tak týden," doufá Marek Čáp.

Dvakrát už pomáhal na telčských prázdninách po celou dobu konání akce. Stejně jako každý pořadatel může po domluvě přijít a odejít, kdy se mu zachce. Nejvíc ze všeho se těší na opětovná setkání s kamarády a na to, že se ve svém volnu bude moci podívat na nějaké koncerty.

Ve volnu chodí zdarma na koncerty

Práci na festivalu považuje za velkou životní zkušenost. „Člověk se naučí pracovat s lidmi, řešit krizovější situace, kdy je potřeba rychle něco sehnat nebo udělat," vysvětluje dobrovolník. Tyto schopnosti Čáp využije i ve svém budoucím povolání. Chce se totiž stát lékařem. „Navíc jsem se seznámil se spoustou lidí a získal nové kontakty, což se vždycky hodí," říká pořadatel.

Práce na jiných festivalech však mladého dobrovolníka neláká. „Prázdniny v Telči se hodně liší od jiných festivalů. Jsou hodně zaměřeny na práci s dětmi a jsou také mnohem delší než ostatní podobné akce. Bavil by mě pouze festival obdobného rázu," vysvětlil Marek Čáp s tím, že stejně nemá tolik času, aby pomáhal na více kulturních akcích. Studuje totiž třetím rokem medicínu a hraje na housle v kapele Jak chceš.

Právě s hudební skupinou Jak chceš bude v rámci kulturní akce Prázdniny v Telči vystupovat na dvou koncertech, v den zahájení a v den ukončení festivalu.

HELENA FIŠAROVÁ

Autor: Redakce

12.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Vedoucí adiktologických služeb pro zařízení Adiktologická ambulance, Centrum U Větrníku, Následná péče pracoviště Jihlava. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Specifické požadavky: , - VŠ vzdělání, které je svým obsahem zaměřeno na práci s lidmi , - sebezkušenostní výcvik (min. 350 hodin sebezkušenosti, alespoň započatý), - praxe v adiktologických službách , - zkušenost s projektovým řízením a vedením projektové dokumentace , - komunikační a organizační schopnosti (manažerské dovednosti), - orientace v problematice sociálních a zdravotnických služeb , - osobnostní předpoklady pro práci vedoucího, zkušenost s vedením týmu, - psychická odolnost, vysoká míra odpovědnosti, - osobnostní předpoklady pro práci s cílovou skupinou , Obecné předpoklady: , - trestní bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - znalost práce na PC (MS Office), - řidičský průkaz skupiny B, Obsah práce: , - zodpovědnost za realizaci služeb v souladu s příslušnými zákony, - zodpovědnost za řízení služeb , - případně přímá práce s uživateli služeb, - zastupování služeb v médiích, komunikace s úřady a institucemi, - spolupráce s organizacemi v rámci závislostní problematiky, Písemné přihlášky do výběrového řízení obsahující motivační dopis a strukturovaný životopis zasílejte do 24. července 2018 na adresu Jakubské nám. 2, 586 01 Jihlava nebo e-mailem: vladislava.ruzickova@jihlava.charita.cz s předmětem zprávy VŘ Vedoucí adiktologických služeb. , , Bližší informace podá Mgr. Zuzana Fialová, zástupce ředitele pro služby sociální prevence OCHJ, tel.: 734 170 703. , O výběrovém řízení a časovém harmonogramu budou vybraní zájemci písemně informováni.. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita jihlava, Jakubské náměstí, č.p. 5, 586 01 Jihlava 1. Informace: Zuzana Fialová, +420 734 683 867.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 8 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pomocný pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel na chráněném trhu práce přijme OZP do šicí dílny na pomocné práce při výrobě molitanových výrobků. jobmatch. Pracoviště: Merkur interier s.r.o., Chlumova, č.p. 1437, 586 01 Jihlava 1. Informace: Jana Havelcová, +420 567 308 129,567 303 070.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič rozvážkové služby s nákladním i osobním automobilem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme 1 řidiče skupiny C + profesní průkaz a 1 řidiče skupiny B pro rozvoz zásilek po ČR.. Pracoviště: Rv transport s.r.o., Pod Školou, č.p. 31, 586 01 Jihlava 1. Informace: Rostislav Vrba, +420 776 882 098,602 977 444.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik osobních automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máte šikovné ruce, baví Vás auta a nebojíte se práce? Hledáme šikovného mechanika do našeho týmu v Jihlavě. , Co Vám můžeme nabídnout? , • Zázemí stabilní firmy s více jak 20letou tradicí, •Zajímavé platové podmínky, • Práce v prostředí značkové sítě, •Pravidelné školení, •Stravenky a další benefity. Pracoviště: Autosalon kudrna cz a.s.-pracoviště [273], Brněnská, č.p. 4768, 586 01 Jihlava 1. Informace: Jitka Kudrnová, +420 777 600 082,567 211 211.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Každodenní pohled fotbalistů Slovácka z oken hotelu. Ilustrační foto.

Lidé z Vysočiny si přivezli z dovolené červy pod kůží

Kanalizace ve Zborné se po více než roce dočká zkušebního provozu.

Ve Zborné se již mohou lidé napojit na kanalizaci

Trnávka se nezlepšila, Sedlice zhoršila. Dál platí dva zákazy koupání

Vysočina – Voda v neproblémovějších lokalitách na Vysočině se nezlepšila. Na prahu víkendu, který by měl být i na Vysočině ve znamení stylového letního počasí, to není úplně dobrá zpráva. Na druhé straně zůstává v regionu pro koupání více než desítka zcela nebo takřka bezproblémových míst.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Zloděj prohledal garáž, auto, kotelnu i kóji. Nic ale nevzal

Jihlava – Policisté pátrají po neznámém zloději, který chtěl tento týden loupit v jihlavském bytovém domě v Kollárově ulici.

Úřad plnili hlavně žadatelé, kteří si už nechtěli nosit papírovou fotografii

Vysočina – Už třetí týden se řidiči i úřady vypořádávají s novinkami, které přinesly změny spojené s vydáváním řidičských průkazů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT