Dvacetiletá absolventka SUPŠ Helenín přiblížila výstavu i své zkušenosti s řezbařinou.

Jak jste se dostala k výrobě loutek? Určitě přes otce.
Otec je můj učitel a vzor. Téměř odmalička jsem vyrůstala mezi odřezky a dláty. Bylo tedy jasné, že práci se dřevem dříve či později zkusím.

Jak loutky vznikají?
Není to tak jednoduché, jak se zdá. Musí se začít od kresebných návrhů, přes šablony, hrubé nařezání tvarů, samotnou řezbu, malbu, nátěry ochranné vrstvy, vytváření doplňků, až po navázání a vyvážení loutky. Je to zdlouhavý proces. Nová loutka mi trvá klidně i celý měsíc.

Jaké loutky vytváříte?
Loutky vznikají především na základě poptávky zákazníka. Dále se vytváří nové kolekce v rámci prezentace. Zadáme si téma dle nápadu, například rytíře. Než se začnou zpracovávat šablony, musí se zjistit potřebná data a informace z internetu nebo knih, u rytíře tedy o dobové zbroji a podobně. Dále vytváříme různé pohádkové postavy, čerty, zvířata, přes loutky z doby renesance až po středověk, Dona Quijota s Rosinantou a Sancho Panzou. Ještě musím zmínit plastiky, velikostně od životní velikosti po figurky do betlému.

Kde hledáte inspiraci?
Inspirací je někdy život sám. V případě konkrétní zakázky mi pomůže internet, kniha a samozřejmě můj otec, který má zkušeností na rozdávání.

Kdy jste s vyřezáváním začala?
Poprvé jsem vyřezala hlavičku Kašpárka v 8 letech. Popravdě to stálo ohromného úsilí a času. Pro práci se dřevem je potřeba mnoha zkušeností a trpělivosti, které se učím dodnes. Každý řez dlátem je nevratný, tím je práce pro řezbáře komplikovaná.

Jaký materiál používáte?
Řežeme převážně z lipového dřeva, které je jedno z nejvhodnějších díky své měkkosti a struktuře.

Vytvořila jste i něco neobvyklého?
Jsem na počátku své tvorby a stále se učím, proto mi každá loutka připadá neobvyklá.

Můžete přiblížit výstavu?
Na výstavě můžete zhlédnout přes 70 marionet a plastiku. V Telči je několik vystavovaných kolekcí, kde najdete kupříkladu kostýmní loutky z doby renesance a rokoka, kolekce Dona Quijota, čertů, draků, zvířat, kostlivců, Kašpárků, různých postaviček, třeba i Karla Gotta. Zajímavostí je například metrová plastika Ježíše Krista na kříži.

Kromě této výstavy, máte už 
v plánu nějakou další akci?
Toto je naše první společná výstava, avšak otec vystavoval loutky již mnohokrát. A co se týče jiných uměleckých odvětví, prezentoval i své obrazy, fotografie, grafické listy. Já jsem se angažovala především na školních projektech, kde se jednalo o počítačovou grafiku, kresby, fotografie, malby a výrobky z různých materiálů. Máme hodně možností, s čím se prezentovat, ale v současné době nemáme žádné větší plány.

Jaký je zájem o vaše loutky?
Již jsem několik loutek prodala v kamenných obchodech v Praze nebo přes internet. Řezbářství je spíše můj koníček a ráda se mu nadále budu věnovat.

Vaším dalším velkým koníčkem je fotografování.
Fotografování je také má vášeň. Baví mě zachycovat momenty ze života. Nejraději fotím zvířata, lidi a podzim. Mým nejoblíbenějším místem je příroda, ta mě nikdy nepřestane uchvacovat.

A vaše plány do budoucna?
Nadále se chci věnovat řezbářství, fotografii a zvířatům, kterých chovám více než dost.