Dotaci na tři velké projekty za více než sto milionů korun jihlavské radnici ve středu odklepl Výbor Regionální rady Jihovýchod. Jedná se o dlouho očekávaný projekt sportovně – relaxačního centra Český mlýn, cyklostezku ve Starých Horách a modernizaci všech světelných křižovatek ve městě.

Pokud nedojde ke zpoždění výběrového řízení, sportovně – relaxační centrum Český mlýn se začne stavět už začátkem července, hotovo by mělo být na podzim příštího roku. Centrum by mělo vyrůst podél pravého břehu řeky Jihlavy mezi tenisovými kurty a mostem ve Starých Horách.  „Český mlýn bude začínat skate parkem, pak bude volné travnaté hřiště pro hry, například s míčem. Chybět nebude ani nová in-line dráha, která bude osvětlena i v noci, takže za příznivého počasí se bude tento sport v Jihlavě moci provozovat i po tmě. Budou zde i takzvané motýlí louky, to bude takový biokoridor s přístupem k vodě," přiblížil ve zkratce jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Celkové náklady na Český mlýn se vyšplhají na 68 milionu korun, dotace z Evropské unie činí 55 milionů. Na Český mlýn bude navazovat i nová cyklostezka ve Starých Horách. Náklady na ni jsou 16 milionů, dotace je 13 milionů.

Modernizace jihlavských světelných křižovatek, takzvaná telematika, navazuje na projekt bezbariérových zastávek. V Jihlavě jsou nyní pouze dvě plně modernizované křižovatky, a to Znojemská a Brtnická u City Parku a Jiráskova a Fritzova u autobusového nádraží. Modernizovat zbývá ještě dalších třináct světelných křižovatek. „Na křižovatkách budou moderní prvky, které upřednostní vozidla městské hromadné dopravy. Město by se mělo lépe zprovoznit a doprava bude rychlejší," vyjádřil se primátor.

Modernizace křižovatek by měla trvat zhruba rok a půl. Dopravní omezení budou podle jihlavské radnice minimální. „Pracovat se bude postupně s tím, že půl roku se stanoví na dolaďování nastavení semaforů," vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Náklady na modernizaci křižovatek se vyšplhají na 25 milionů korun, dotace činí 21 milionů.